Новини

Поєднувати податкову політику і практичні реалії слід креативно і цілеспрямовано

Миколаївcька область, що по праву вважається спадкоємицею античної культури, — справжня перлина Південної України, багата на природні ресурси, потужні промислові й сільськогосподарські підприємства.

Начальник ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Володимир ОлійникЗавдяки цьому, а також вигідному географічному розташуванню, розвинутій транспортній інфраструктурі, висококваліфікованим трудовим ресурсам і наявності доступу до ринків інших держав Миколаївщина постійно перебуває в розвитку і є привабливою територією для спрямування інвестицій. Про роботу місцевих підрозділів державної податкової служби у контексті реалізації податкової реформи розповідає начальник ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Володимир ОЛІЙНИК.


— Володимире Ігоревичу, на посаду, яку нині обіймаєте, Вас призначено не так давно — у серпні 2010 року. Що вдалося зробити за час, що минув?

— Як керівник інспекції я докладав і, власне, докладаю усіх зусиль для того, щоб підрозділ, який очолюю, досягав якнайкращих результатів у роботі. І, як свідчать показники з виконання прогнозних завдань фахівцями ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва у серпні – грудні минулого року, є позитивні зрушення. Так, протягом зазначеного періоду до загального фонду держбюджету нашими податківцями мобілізовано понад 118,5 млн. грн., у тому числі податку на прибуток — 15 млн. грн., ПДВ — 39,7 млн. грн. При цьому порівняно з аналогічним періодом 2009 року надходження зросли на 23,3%.

До місцевих бюджетів у серпні — грудні минулого року забезпечено надходження на суму 62,3 млн. грн., що становить 103,7% від доведеного завдання. Темпи зростання надходжень до відповідного періоду 2009 року становлять 108,6%, додатково акумульовано кошти на суму 4,9 млн. грн.

Доведені прогнозні завдання щодо надходженння податків та платежів до державного бюджету виконано у серпні на 101%, а у вересні — на 102%.

— У чому, на Вашу думку, полягають оптимальні механізми, що сприятимуть неухильному втіленню податкової політики на практиці?

— Податкова політика і практичні реалії — це сфера, яка останнім часом активно реформується. А пошук оптимального варіанта стосунків між державою та платником податків, який стимулював би надходження коштів до бюджету, поки що триває. Втім уже сьогодні мені приємно констатувати, що фахівці інспекції успішно виконують покладені на них обов’язки. Адже запорукою успіху нашої справи є відповідальність та професіоналізм не лише керівного складу інспекції, а й кожного фахівця. Це означає, що слід відкинути шаблони і сконцентрувати зусилля на креативних підходах у роботі. Але по-справжньому оцінити нашу діяльність можна буде трохи згодом. І для цього потрібна стабільність і цілеспрямована робота з платниками податків, до яких ми, податківці, ставимося з великою повагою. На сьогодні суб’єкти господарювання усвідомили: сплачувати податки вчасно та в повному обсязі вигідніше, ніж перебувати в стані ризику, що тягне штрафні санкції, а іноді загрожує втратою бізнесу.

Звісно, знаходяться спритники, які вдаються до порушень у податковій сфері, використовуючи схеми ухилення від оподаткування та мінімізації податкових зобов’язань. Для виявлення правопорушень у рамках операції «Бюджет» проведено перевірки суб’єктів господарювання, за результатами яких додатково нараховано понад 300 тис. грн. податків, які в повному обсязі надійшли до бюджету. Крім того, проводимо співбесіди з керівниками та іншими посадовими особами ризикових підприємств — платників податку на додану вартість щодо недопущення використання ними схем мінімізації податкових зобов’язань.

— Процес легалізації ринку праці, і зокрема детінізації заробітної плати, є одним із вагомих резервів наповнення місцевих бюджетів. Яка роль у цьому сегменті діяльності належить профілактичній роботі?

— Наповнення бюджету за рахунок детінізації заробітної плати є одним із основних напрямів нашої діяльності. Резерви і справді чималі. Як свідчить аналітика, у Заводському районі м. Миколаєва на обліку перебувають 337 підприємств, де зарплату виплачують нижче від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати або на її рівні. Звичайно, ми виявляємо так званих неоформленців, і в 2010 році за рахунок цього до бюджету перераховано понад 45 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб. Але особливу увагу на цьому напрямі роботи приділяємо профілактичній діяльності: багато спілкуємося з суб’єктами господарювання та регулярно звертаємося до громадськості через засоби масової інформації про необхідність повідомляти інспекцію (за телефоном або письмово) про факти використання «неофіційної» робочої сили або інших порушень норм Закону України «Про оплату праці».

В цілому, вважаю, цей аспект діяльності потребує зусиль і особливої уваги. З одного боку, слід удосконалювати законодавство, з іншого — «виховувати» українське суспільство, постійно нагадувати громадянам, які погоджуються на отримання тіньової заробітної плати, про повну їх соціальну беззахисність, наводячи при цьому промовисті приклади з реального життя.

— Побутує думка, що в нашій державі за ліберального податкового законодавства фактично запроваджено агресивну систему оподаткування, коли фіскальні органи стягують податки у потрібних їм обсягах. Ви як керівник районної податкової інспекції маєте контраргументи?

— З цього приводу я згадую вислів Прем’єр-міністра України Миколи Азарова про те, що навіть і на сьогодні невеликі ставки податків в Україні зменшуються, та найважливіше — щоб сплачували податки всі. Новий Податковий кодекс України, переконаний, значною мірою впорядкує та стабілізує податкове законодавство, сприятиме діловій активності бізнесу, покращенню адміністрування податків і, зрештою, збільшить дохідну частину бюджетів усіх рівнів.


Розмову вів  Віталій ВЛАСЕНКО,
головний державний податковий інспектор відділу масово-
роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Миколаївській області