Інші податки
Тема: ПДФО

Оподаткування операцій з продажу об’єкта нерухомого майна у вигляді земельної ділянки

Чи підлягає оподаткуванню дохід, отриманий від продажу земельної ділянки, що перебувала у власності фізичної особи понад три роки?


Згідно з пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу до складу загального оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 цього Кодексу.

Статтею 172 Податкового кодексу визначено порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна, відповідно до п. 172.1 якої дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Відповідно до п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 цього Кодексу, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу (5%).

При цьому відповідно до п. 1 ст. 121 Земельного кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Враховуючи наведене, при відчуженні платником податку земельної ділянки, що перебуває у власності такого платника понад три роки, розмір якої перевищує норми безоплатної передачі, визначеної у ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, частина доходу, пропорційна сумі доходу від продажу земельної ділянки, що підпадає під розміри її безоплатної передачі, не оподатковується, інша частина доходу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу (5%).

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42