Інші податки
Тема: ПДФО

Порядок видачі довідки за формою № 3ДФ

На момент отримання фізичною особою довідки за формою № 3ДФ діяли норми Порядку № 1063, але він втратив чинність, а з 21.01.2011 р. набрав чинності наказ № 975. Чи має право платник податку користуватися старою довідкою за формою № 3ДФ до закінчення терміну її дії та за яких підстав сільська рада може відмовити у видачі такої довідки?


Підпунктом 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих йому в розмірах, встановлених Земельним кодексом для ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва.

Тобто обмеження щодо розмірів земельних ділянок цією нормою Податкового кодексу встановлено лише для осіб, яким надано у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Отримувач таких доходів подає податковому агенту довідку про своє право на отримання доходу у джерела його виплати без сплати податку.

У попередньому питанні розглянуто розміри земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, на які мають право громадяни України на безоплатну передачу.

Згідно зі ст. 1 Закону № 742 особисте селянське господарство — це, зокрема, господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків.

При цьому члени особистого селянського господарства мають право вільно розпоряджатися виробленою сільськогосподарською продукцією та реалізовувати її надлишки на ринках, а також заготівельним, переробним підприємствам та організаціям, іншим юридичним і фізичним особам (ст. 7 Закону № 742).

Форма довідки, строк дії, порядок її видачі затверджено наказом № 975.

Враховуючи вищезазначене, право на одержання довідки за формою № 3ДФ відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу мають платники податку, що реалізують надлишки сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), які є власниками такої продукції, вирощеної (виробленої) ними на земельних ділянках, що перебувають у їх власності, за умови дотримання вимог частини першої ст. 121 Земельного кодексу. При цьому платники не повинні мати на меті вирощування (вироблення) та реалізацію сільськогосподарської продукції для одержання прибутку від її реалізації (ведення товарного сільгоспвиробництва).

Водночас законодавчі підстави для видачі сільською, селищною, міською радою довідки за формою № 3ДФ відсутні, якщо розмір земельної ділянки, наданої платнику податку для ведення особистого селянського господарства, було збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю). При цьому не має значення, використовує чи ні (здає в оренду, облуговує тощо) власник такий пай.

Підстави для видачі довідки за формою № 3ДФ також відсутні, якщо платник податку фактично використовує для вирощення (вироблення) сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), яку він реалізує, належні йому земельні ділянки, розмір яких перевищує встановлені ст. 121 Земельного кодексу розміри.

Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Враховуючи те, що на момент отримання фізичною особою довідки за формою № 3ДФ діяли норми Положення № 1063, то незалежно від того, що це Положення втратило чинність, а з 21.01.2011 р. набрав чинності наказ № 975, платник податку має право користуватися старою довідкою за формою № 3ДФ до закінчення терміну її дії.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42