Інші податки

Сплата земельного податку власником нежилого приміщення у багатоквартирному житловому будинку

Як повинен сплачувати земельний податок власник викупленого нежилого приміщення у багатоквартирному житловому будинку і які земельні ділянки входять до складу прибудинкової території будинку?


Відповідно до п. 2 Методичних рекомендацій № 389 до складу прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку можуть входити (у разі наявності):

  • вимощення навколо житлового будинку;
  • смуга озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;
  • майданчики, призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів у житловий будинок, ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують зазначені майданчики між собою;
  • майданчики для сміттєзбірників;
  • майданчики для господарських будівель та споруд;
  • спеціально обладнані майданчики для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;
  • в’їзди та виїзди підземних гаражів і автостоянок (у разі їх наявності).

У межах кожної прибудинкової території не обов’язково можуть бути розміщені всі зазначені нормативні її елементи, але мінімально допустима величина прибудинкової території не може бути меншою за територію технічного обслуговування відповідного багатоквартирного житлового будинку, якщо зазначене можливе в існуючій забудові.

Згідно з п. 287.8 ст. 287 Податкового кодексу власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі усіх квартир і нежилих приміщень у будинку.

Отже, власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує земельний податок на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно з урахуванням прибудинкової території, і податок сплачується відповідно до цільового (господарського) призначення на підставі даних державного земельного кадастру.