Інші податки
Тема: ПДВ

Продаж житлового будинку (котеджу)

Суб’єкт господарської діяльності (юридична особа), зареєстрований платником ПДВ, планує здійснити продаж житлового будинку (котеджу), який перебував у його власності і був раніше ним придбаний у фізичної особи. Чи поширюється дія норми пп. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу на операції з продажу такого житлового будинку?


Підпунктом 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу визначено, що звільняються від оподаткування операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

У цьому підпункті перше постачання житла (об’єкта житлового фонду) означає:

  • першу передачу готового новозбудованого житла (об’єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
  • перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об’єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об’єкта, на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв’язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Норми цього підпункту поширюються також на перший продаж дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об’єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд).

Відповідно до 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу об’єкти житлової нерухомості — це будівлі, віднесені згідно із законодавством до житлового фонду, дачні та садові будинки. Об’єкти житлової нерухомості поділяються на такі типи:

  • житловий будинок — будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості;
  • житловий будинок садибного типу — житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень;
  • прибудова до житлового будинку — частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну;
  • квартира — ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного в ньому проживання;
  • котедж — одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;
  • кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах — ізольовані помешкання у квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів;
  • садовий будинок — будинок для літнього (сезонного) використання, який у питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;
  • дачний будинок — житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.

Отже, викладена в запитанні операція з продажу житлового будинку не відповідає визначенню операції першого постачання, а тому згідно з пп. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу звільняється від оподаткування ПДВ.

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42