Інші податки
Тема: ПДФО

Обов’язок нотаріуса при посвідченні договорів з продажу (обміну) об’єктів нерухомості

Чи несе нотаріус відповідальність за несплату платником сум податку з операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна та які дії слід вчинити нотаріусу під час проведення таких операцій?


Слід зауважити, що під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору і щокварталу подає до органу ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість і суму сплаченого податку в порядку, встановленому розділом IV Податкового кодексу для податкового розрахунку (п. 172.4 ст. 172 цього Кодексу).

Пунктом 172.5 ст. 172 Податкового кодексу передбачено, що сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:

  • особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
  • особою, у власності якої перебував об’єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.

Крім того, п. 172.7 ст. 172 Податкового кодексу передбачено, що одночасно з дією п. 172.4 цієї статті, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа — підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну).

Отже, обов’язок та відповідальність за сплату податку із вказаних операцій покладається саме на вищезазначених осіб.

Норми Податкового кодексу зобов’язують нотаріуса при посвідченні договорів з продажу (обміну) об’єктів нерухомості за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору щокварталу подавати до органу ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір та суму сплаченого податку.