Інші податки
Тема: ПДФО

Дохід, отриманий фізичною особою у вигляді суми анульованого боргу, підлягає оподаткуванню

Чи повинен платник податку сплачувати податок на доходи фізичних осіб у разі отримання доходу у вигляді суми анульованого боргу?


Згідно з пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу сума боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності розглядається як додаткове благо такого платника податку та включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Відповідно до пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу додаткові блага — кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами цього Кодексу).

При цьому відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу якщо кредитор повідомляє платника податку — боржника про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано, такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів на підставі поданої річної податкової декларації.

Таким чином, кредитор у разі надання платнику податку доходу у вигляді суми анульованого боргу повинен відобразити інформацію щодо суми доходу у податковій звітності за підсумками звітного періоду, в якому було нараховано такий дохід, а платник податку зобов’язаний відобразити такий дохід у річній податковій декларації та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити зазначену в ній суму податкового зобов’язання.

При цьому згідно з пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу фізична особа сплачує (перераховує) визначене нею податкове зобов’язання до бюджету за її податковою адресою.