Офіційне видання Державної фіскальної служби України
Головна
Розширений пошук
Свіжий номер
39
жовтень 2016
Акценти номера
Податковий календар
Партнери:
ДИРИГЕНТИ ЗМІН
03.02.2012, № 5

Голова ДПС у Чернівецькій області Микола КОЗЛОВСЬКИЙ: «Потенціал Буковини достатній, щоб спрямувати діяльність податкової у потрібне русло»

Буковина, що на східному кордоні межує з країнами Єврозони, має незаперечні переваги, з-поміж яких можливість розширення транскордонного співробітництва, розбудови транспортних мереж, розвитку туристичної галузі тощо. Про це свідчать, зокрема, обсяги прямих іноземних інвестицій, вкладених в область. Причому більше половини прямих інвестицій (акціонерний капітал) отримали, що дуже важливо, промислові підприємства.


— Миколо Івановичу, як на Вашу думку, чи вдається на сьогодні податківцям краю сповна використовувати його унікальність, розширюючи при цьому податкову базу?

— Було б занадто сміливо стверджувати, мовляв, ми максимально задіяли усі резерви. Перед податківцями Буковини, як і перед більшістю наших колег в Україні, стоять доволі складні завдання, зокрема щодо розширення бази оподаткування. Над цим ми напружено працюватимемо протягом нинішнього року в тісній співпраці з органами виконавчої влади. Переконаний, що потенціал в області достатній, щоб спрямувати діяльність податкової у потрібне русло.

Буковина і справді доволі привабливий регіон щодо розвитку міжрегіональної і міжнародної економічної співпраці. Станом на 1 січня 2012 року найвагоміші інвестиції в економіку краю зробили нерезиденти з Швеції, Кіпру, Туреччини, Італії, Віргінських островів, Ізраїлю та Німеччини. Відтак свою роль податківці вбачають у тому, щоб створити всі умови для стабільної роботи підприємств. А налагодженню тісних економічних відносин сприяє прозорість та відкритість роботи податкових органів області.

За даними органів ДПС у Чернівецькій області, станом на 1 січня 2012 року на обліку перебуває 1164 суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності, з яких фактично її здійснюють 890. Із загальної кількості суб’єктів господарювання області, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, 397 — юридичні особи, 493 — фізичні особи — підприємці. Зокрема, протягом минулого року на території Чернівецької області було взято на облік у податкових органах 24 новостворені юридичні особи — підприємства, засновані іноземними фізичними та юридичними особами, що сприятиме не лише зайнятості та зростанню благополуччя мешканців краю, а й дасть змогу поповнити бюджет держави та місцевої громади.

— Вагоме місце в економіці області посідають малі підприємства роздрібної торгівлі, ресторанного господарства. Втім, саме на цих підприємствах зафіксовано чи не найнижчий рівень зарплат, що тягне за собою низькі обсяги надходжень податку на доходи фізичних осіб.

— Наші люди надзвичайно активні, підприємливі, самостійні. І свій добробут з діда-прадіда вміли творити власними руками. Податківці регіону докладають усіх зусиль, аби підтримувати приватну ініціативу жителів краю. Водночас питання соціальної захищеності громадян вимагає пильності з боку податківців. Контроль за дотриманням платниками податків чинного законодавства про оплату праці, підвищенням рівня заробітної плати, повнотою нарахування та своєчасностю сплати до місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб є одним із пріоритетних напрямів діяльності податкових органів.

Аби врегулювати ситуацію щодо збільшення розмірів заробітної плати та надходжень до місцевих бюджетів у квітні минулого року ДПА в Чернівецькій області було видано розпорядження № 56 про проведення аналізу фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання, які допустили виплату заробітної плати на рівні, нижчому від законодавчо встановленого, та створено робочі групи для опрацювання їх діяльності. За результатами проведеної роботи протягом 2011 року легалізовано працю 2283 найманих працівників.

Також запрошуємо керівників підприємств на заслуховування комісій, створених при державних адміністраціях. Упродовж 2011 року із заслуханих 353 керівників підприємств 315 — збільшили розмір заробітної плати найманих працівників. Місцеві бюджети додатково отримали близько 1 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Проблеми тіньової зайнятості вирішуємо насамперед з керівниками підприємств з великою кількістю працівників. За даними експертів, на сьогодні в області від 25 до 35% заробітної плати виплачується «у конвертах». Тому й виїзні документальні перевірки практикуємо тільки у тих суб’єктів господарювання, які не укладають трудові угоди з найманими працівниками та не сплачують відповідних податків.

Минулого року ми провели такі перевірки на 125 підприємствах та 48 — у суб’єктів господарювання — фізичних осіб. Найбільше порушень виявлено саме у тих платників, які працюють у сфері торгівлі та ресторанного господарства. За актами перевірок донараховано майже 7 млн. грн.

Проаналізувавши ці негативні тенденції, ми дійшли висновку, що причини їх полягають у перевищенні пропозиції робочої сили над її попитом як на території області, так і на території сусідніх областей, а також через певну непоінформованість та невисоку правову культуру громадян, які не усвідомлюють, що рівень соціального та пенсійного забезпечення безпосередньо залежить від розмірів сплачених платежів.

— Традиційно податківцям регіону додає проблем транзит товару контрабандного і тіньового походження. Зважаючи на Закон про декриміналізацію контрабанди товарів, з 17 січня поточного року посилилася адміністративна відповідальність за незаконне переміщення товарів. Яких спільних заходів з працівниками митної служби здійснюєте у боротьбі з транзитом контрабандних товарів територією області?

— Співпраця спеціальних підрозділів податкової служби із митними органами області зміцнюється. Протягом січня — грудня 2011 року працівники податкової міліції області спільно з працівниками Чернівецької обласної митниці та Чернівецького прикордонного загону виявили та вилучили незаконно ввезені на митну територію України товарно-матеріальні цінності на загальну суму 4,8 млн. грн., з яких два транспортних засоби орієнтовною вартістю 170 тис. грн.; понад 1 млн. пачок тютюнових виробів орієнтовною вартістю близько 4 млн. грн.; 296 дал спирту орієнтовною вартістю 142 тис. грн.; 2070 килимів та килимових виробів орієнтовною вартістю 579 тис. грн.

За короткий період з моменту набрання чинності Законом України від 15 листопада 2011 року № 4025-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» працівниками управління податкової міліції спільно з прикордонниками та працівниками Чернівецької обласної митниці неподалік державного кордону з Румунією було затримано два транспортних засоби, в яких виявлено 85 000 пачок цигарок іноземного та вітчизняного виробництва орієнтовною вартістю 525 тис. грн.

Днями на території Чернівецької області виявлено факт перевезення мешканцем м. Івано-Франківська дитячих іграшок виробництва Китаю без будь-яких супровідних документів, що  підтверджували б походження та якість продукції, вартістю 200 тис. грн. За цим фактом триває перевірка.

За минулий рік виявлено 7 злочинів у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за якими порушено кримінальні справи.

— Нещодавно податківці області спільно з Інтерполом викрили півмільйонні зловживання шахраїв у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Розкажіть, будь ласка, про цю операцію детальніше.

— У результаті реалізації оперативних матеріалів було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною першою ст. 209 «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом» Кримінального кодексу України.

Під час заходів, спрямованих на протидію злочинам у сфері оподаткування, встановлено, що одне з підприємств області уклало договір з фірмою з Великої Британії на постачання товарно-матеріальних цінностей. За даними, що надійшли від НЦБ Інтерполу, іноземна компанія на час складання договору підприємницьку діяльність не здійснювала. Крім того, виявлено, що розрахунки за експортовану продукцію проводилися через поточний банківський рахунок від імені громадянина України, який пояснив, що за кордон не виїжджав, банківського рахунку не відкривав, а паспорт загубив ще у 2000 році.

Такі оборудки дали можливість чернівецькому підприємству отримати відшкодування з державного бюджету ПДВ на суму близько півмільйона гривень. Ці кошти посадові особи підприємства переказали підконтрольному СПД з призначенням платежу — «надання фінансової допомоги на поворотній основі».

— У регіоні активно відроджуються давні традиції сільгоспвиробництва. Вагомі здобутки сільгоспвиробників — це минулорічний врожай зернових, овочів, фруктів. Буковинськими яблуками та грушами всерйоз зацікавилися гранди європейського садівництва — голландські фахівці. Яким чином поліпшуєте сервісні послуги для аграріїв?

— В області зафіксовано найнижчий індекс споживчих цін, зокрема, на харчові продукти. Цьому сприяло і проведення минулого року понад 700 сільськогосподарських ярмарків, і скасування великої кількості раніше прийнятих регуляторних актів, які стримували розвиток підприємництва. Тож минулого року започаткувати бізнес у цій галузі було значно простіше.

Для захисту вітчизняних сільськогосподарських товаровиробників законодавством України запроваджено спеціальний режим оподаткування із сплатою фіксованого сільськогосподарського податку, що зменшує податковий тиск на сільгоспвиробників, стимулюючи їх у такий спосіб до раціонального використання землі, збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції.

Упродовж 2011 року до місцевих бюджетів області спрямовано понад 1,1 млн. грн. фіксованого сільськогосподарського податку, що дало можливість виконати завдання ДПС України на 122,8% та на 102,7% — плани, затверджені органами місцевого самоврядування.

Враховуючи те, що економіка краю має аграрне спрямування, податківці налагодили різні форми діалогу з сільськогосподарськими підприємствами. За минулий рік для них проведено чимало семінарів, практичних занять, тренінгів.

Сервісні послуги для аграріїв стануть ефективнішими та цілеспрямованішими зі створенням у кожній податковій інспекції області сервісних центрів обслуговування платників податків.

— Обласна влада активно рекламує за межами краю туристичні можливості Буковини. Яка частка від загальних обсягів надходжень минулого року належить підприємствам туристичної галузі? Чи існують передумови для збільшення цих надходжень нинішнього року?

— Судіть самі, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у туристичній галузі Буковини (включаючи готелі), впродовж 2011 року сплатили до зведеного бюджету 4,93 млн. грн. податків, зборів та інших платежів. Питома вага надходжень: 0,35% від загальнообласних. Порівняно з 2010 роком надходження від цієї категорії платників зросли на 1,33 млн. грн. (+ 37%).

Зважаючи на питому вагу — надходження від цієї галузі незначні. Проте можливості щодо їх збільшення є — насамперед шляхом залучення ширшого кола туристів та, відповідно, розширення спектра послуг у цій галузі Буковини; залучення до оподаткування платників, які намагаються приховати від оподаткування доходи. Приміром, за 2011 рік перевірено 75 суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у туристичній галузі. Порушення виявлено у 71-го. За результатами перевірок сума донарахувань перевищила 179 тис. грн., а до бюджету вже надійшло близько 164 тис. грн.

Шість фактичних перевірок підприємств туристичної галузі виявили порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За результатами фактичних перевірок застосовано фінансових санкцій на суму понад 28 тис. грн., які в повному обсязі сплачено до бюджету.

— Ще декілька років тому на Буковині спостерігалася тенденція до збільшення кількості збиткових підприємств. Якою є ситуація на сьогодні?

— Збиткову діяльність за 9 місяців 2011 року задекларували 16 підприємств області на загальну суму збитків 38,2 млн. грн. Порівняно з відповідним періодом 2010 року кількість збиткових підприємств зменшилася на 13 суб’єктів, а сума збитків — на понад 40 млн. грн.

Найбільші суми збитків за ІІ — ІІІ квартали 2011 року задекларували ТОВ «Боянівка Імпекс ЛТД» — 27,5 млн. грн., ТОВ «Будмонтаж — 2001» — 3,5 млн. грн., ТОВ «Агробудсервіс» — 2,0 млн. грн.

Переважно основною причиною збиткової діяльності є віднесення на витрати збитків минулих періодів, пов’язаних з отриманням кредитів та негативної курсової різниці за валютними кредитами.

За результатами контрольно-перевірочної роботи за 2011 рік податковими органами області зменшено збитків на суму 53,7 млн. грн.

— В Україні розпочалася кампанія з декларування громадянами доходів. З огляду на те, що багато жителів Буковини працюють за кордоном, яких заходів вживаєте, аби вони вчасно і в повному обсязі задекларували свої доходи? Чи є серед жителів області мільйонери?

— Справді, чимала частина працездатних буковинців працює за кордоном. Великою мірою вони є інвесторами краю. Тому наші кроки — виважені, а дії — вдумливі. Ми висловлюємо шанобливе ставлення до тих, хто добровільно декларує свої статки. Адже саме так, на мою думку, культивується справжній патріотизм.

Для тих, хто недостатньо поінформований щодо питань декларування, у податкових органах працюють консультаційні пункти. Відповідним наказом ДПА в Чернівецькій області затверджено заходи, спрямовані на залучення громадян до декларування, триває роз’яснювальна робота серед населення.

Результати минулорічної кампанії з декларування свідчать про певний поступ у цьому напрямі діяльності. Приміром, у 2011 році 6723 громадянина області подали декларації про отримані за 2010 рік доходи, з яких 598 — резиденти, котрі одержали іноземні доходи, 17 нерезидентів, 349 осіб, які отримали інвестиційний прибуток, 213 громадян отримали доходи від надання в оренду нерухомого майна, 534 — від продажу рухомого майна, 1828 громадян, які отримали спадщину, 2599 — на отримання податкової знижки за навчання та 76 — на отримання податкової знижки за іпотечним кредитуванням. Щодо іноземних доходів, то 598 осіб, які подали декларації про іноземні доходи, задекларували доходи на суму 1,1 млн. грн. та сплатили до бюджету 167 тис. грн.

Доходи на суму понад 1 млн.  грн. задекларували 9 громадян області. За результатами проведених розрахунків до сплати нараховано податку на доходи фізичних осіб на суму 5,1 млн. грн. Повернуто громадянам близько 2 млн. грн.

Прагнучи максимально залучити до декларування кожного, хто отримує іноземні доходи, у поточному році вживаємо заходів для встановлення реальної кількості осіб, які отримали ліцензії на здійснення діяльності з працевлаштування за кордоном, а також доходи за межами України. Налагоджуємо співпрацю з головами сільрад щодо надання інформації про мешканців, які працюють за кордоном, та про проведення з ними роз’яснювальної роботи з питань подання декларацій, активно пропагуємо кампанію з декларування у місцевих засобах масової інформації, які зарекомендували себе як надійні партнери податкової служби.

Ми усвідомлюємо, що в податковій сфері ще немало гострих проблем, які потребують не емоційних, а вкрай зважених рішень. І податківці краю налаштовані на неупереджене та конструктивне співробітництво, незаперечне порозуміння з платниками податків.


Розмову вела Інна ГОЛОВКО,
inna@visnuk.com.ua