Офіційне видання Державної фіскальної служби України
Головна
Розширений пошук
Свіжий номер
38
жовтень 2016
Акценти номера
Податковий календар
Партнери:
03.02.2012, № 5

Найдешевшу, екологічно чисту електроенергію виробляє для України понад 50 років Кременчуцька ГЕС

Третя ступінь каскаду

Головна водна артерія України — річка Дніпро — третя в Європі за довжиною, вважається не лише гордістю країни, а й невтомною трудівницею. Кілька десятиліть поспіль вона змушує, наприклад, виробляти для нашої держави електроенергію турбіни Київських ГЕС та ГАЕС, Канівської, Кременчуцької, Дніпродзержинської та Каховської ГЕС, легендарних ДніпроГЕС та Дніпровської ГЕС-2. У пікові години навантажень ці гідроенергетичні споруди покривають споживання електроенергії в Україні. Бо вода, як створене самою природою джерело, має величезні відновлювальні ресурси, високу маневрову здатність. Тому лише ГЕС та ГАЕС спроможні за короткий проміжок часу збільшити або зменшити подачу електроенергії в енергосистему, створити її аварійний резерв.

Кременчуцька ГЕС — третя ступінь дніпровського каскаду, що входить до складу акціонерного товариства «Укргідроенерго». Введена в експлуатацію 1959 р., вона — одна з найбільших в Україні. На станції встановлено 12 вертикальних гідроагрегатів сумарною потужністю 625 МВт з турбінами та генераторами виробництва харківських заводів «Турбоатом» та «Електроважмаш». За рік ГЕС може виробити понад 1500 млн. кВт · год електроенергії при напорі 14,2 м. За потужністю станція є другою у нашій державі після Дніпровської ГЕС.

— Але не лише потужним виробництвом відзначається робота гідроелектростанції, — розповідає її директор Станіслав Кудлай. — Бо окрім станції ми володіємо таким багатством, як Кременчуцьке водосховище, що вважається основним регулятором води на Дніпрі. Упродовж року воно акумулює водні ресурси країни, вбираючи більшість великих річок України. Повний об’єм водосховища становить 14 млрд. м3 (корисний — 9,5 млрд. м3). Водосховище забезпечує «сировиною» решту дніпровських електростанцій, розташованих нижче за течією.

«Медогляд» ГЕС

До речі, за словами Станіслава Кудлая, ГЕС виробляють так звану дармову електроенергію: ніщо не може спинити невпинні води сивого Дніпра, що течуть до Чорного моря. Цілодобово вони обертають лопати турбін, працівники ж станцій не докладають більше жодних зусиль. Таким чином, вироблений один «гесівський» кіловат коштує для підприємства лише … 5,06 коп. (на відміну від атомних та теплових електростанцій, виробнича паливна складова яких становить за собівартістю 50% і більше)! Подорожчати кіловат може лише за умови виконання на ГЕС, наприклад, ремонтних робіт. Останні на станції вже проводяться, бо Кременчуцьку ГЕС побудували у 50-х рр. минулого століття з розрахунку на те, що вона експлуатуватиметься не менше ніж 50 років.

В «Укргідроенерго» вже розробили план відновлення станції до 2017 р. з метою подовження її роботи ще на півстоліття. Періодичність виконання поточних та капітальних ремонтів на Кременчуцькій ГЕС встановлено згідно з ГКД 34.20.661-2003 «Правила організацій технічного обслуговування та ремонту обладнання, будівель і споруд електростанцій та мереж». Поточний ремонт виконується щороку, у капітальному ж гідроагрегати перебувають один раз на 5 років.

— За всю історію експлуатації зриву графіку поточних та капітальних ремонтів не було, — розповідає далі Станіслав Кудлай. — На Кременчуцькій ГЕС з 26 серпня 2004 року було введено в експериментальну експлуатацію, а з 26 серпня 2005 року експлуатується постійно автоматична система контролю гідротехнічних споруд, призначена для збору інформації від датчиків, її обробки та передачі на сервер. Раз на п’ять років виконується планове обстеження гідротехнічних споруд Міжвідомчою комісією з обстеження гідротехнічних споруд у порядку та обсягах, визначених нормативними документами ГКД 34.03.106-2003 «Безпека гідротехнічних споруд і гідромеханічного обладнання електростанцій. Положення про галузеву систему нагляду» та ГКД 34.21.342-2003 «Типова технічна програма обстеження гідротехнічних споруд та гідромеханічного обладнання електростанцій». Останнє обстеження виконувалося у листопаді 2009 року. Спеціальна комісія дійшла висновку, що гідротехнічні споруди перебувають у задовільному стані.

Керівник станції запевнив також, що кожного року водолазною групою Дніпродзержинської ГЕС виконується підводне обстеження гідротехнічних споруд Кременчуцької ГЕС. А контроль рівня води верхнього та нижнього б’єфів — ділянок річки чи каналу, розташованих безпосередньо біля шлюзу або дамби у верхній чи найнижчій точках, — ведеться на станції цілодобово з фіксацією рівня в ручному режимі кожну годину та в автоматичному — з постійною фіксацією. Крім того, моніторинг рівня верхнього б’єфу виконує Світловодська гідрометобсерваторія, яка в свою чергу знімає дані двічі на добу з п’яти постів в різних місцях водосховища.

— Усе це виконується задля забезпечення безаварійної роботи ГЕС, а, отже, гарантування безпечного проживання жителів навколишніх населених пунктів, — зазначає директор ГЕС. — Бо час від часу в пресі з’являються публікації щодо нібито аварійності станції, руйнування греблі та затоплення території Кіровоградської, Полтавської та Черкаської областей. Подібні публікації, на мою думку, пишуть не фахівці з метою незрозумілого для працівників станції піару. Тому я можу авторитетно заявити, що Кременчуцька ГЕС боєздатна, як кажуть в армії. Це підтвердив її «медогляд» — «УЗД-діагностика» підводної частини гребель, проведена за допомогою ехолотів. Більше того, станція спроможна навіть витримати землетрус силою у 9 балів.

До речі, Кременчуцька ГЕС розрахована на прийом великої води під час весняних повеней. Її гідроагрегати безперешкодно можуть пропускати до 6 тис. м3 за секунду. Це — цілий ешелон зі 100 залізничними цистернами.

Бізнес із соціальною спрямованістю   

Безпечній роботі агрегатів на Кременчуцькій ГЕС приділяють суттєву увагу. Але в колективі добре розуміють, що станція не лише дає світло цьому регіону, а й забезпечує матеріальний добробут його жителів. Енергетичне підприємство є сьогодні одним із найбільших платників податків на Кіровоградщині. Торік до бюджетів усіх рівнів 300 працівників станції сплатили 26,6 млн. грн. При цьому (станом на 01.01.2012 р.) легальний середній заробіток енергетиків зріс до 4144 грн. А це — солідне наповнення місцевого бюджету лише за рахунок податків з доходів фізичних осіб. Не дивно, що нестачі кадрів тут не відчувають. Бо окрім пристойної зарплатні  гарантують працівникам основні та додаткові відпустки, лікування за рахунок підприємства, перевезення працівників автотранспортом підприємства. Навіть із сусідньої Полтавської області. 

— Нинішнього року ми плануємо ще на 20% підвищити заробітну плату, — підсумовує директор ГЕС. — Подбаємо і про збереження усіх соціальних пільг, передбачених у колективному договорі. Крім того, станція взяла на себе зобов’язання виплачувати своїм пенсіонерам посильну матеріальну допомогу.


Олександр КРЮЧКОВ,
krolmi@ukr.net