Інші податки
Тема: ПДВ

Послуги з перевезення пасажирів

Чи включаються до загальної вартості квитків на проїзд в автобусах перевізників — платників єдиного податку суми ПДВ, нараховані на тариф перевізника, не зареєстрованого платником ПДВ, при продажу квитків через автостанції?


Діючі норми Податкового кодексу передбачають, що сума ПДВ додається до ціни товарів/послуг (пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 цього Кодексу).

При цьому платники — суб'єкти господарювання, здійснюючи продаж товарів/послуг, зобов'язані утримувати у споживачів таких товарів/послуг ПДВ у складі їх вартості та вносити суму податку до бюджету, а покупці, які придбавають товари та споживають послуги (незалежно від того, чи є вони суб'єктами підприємницької діяльності чи ні), здійснюють компенсацію вартості таких товарів і послуг продавцям за цінами разом з ПДВ.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташовано на митній території України відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Підпунктом 197.1.8 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу визначено, що звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку.

Усі інші операції з надання послуг з перевезення пасажирів на митній території України, крім перелічених звільнених від оподаткування операцій, підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Оподаткування ПДВ операцій з реалізації квитків на перевезення пасажирів за дорученням перевізника через автостанцію здійснюється згідно з договорами поруки, доручення, комісії у порядку, передбаченому п. 189.4 ст. 189 Податкового кодексу.

Базою оподаткування ПДВ у автостанцій за операціями з продажу квитків є вартість пасажирського квитка. Автобусна станція, утримуючи з пасажира ПДВ у складі вартості квитка, зобов'язана внести його до бюджету.

При цьому розрахунок суми, що підлягає сплаті до бюджету автостанцією, здійснюється виходячи з різниці між загальною сумою ПДВ, отриманою від пасажирів у складі вартості квитків, та сумою податку, перерахованого перевізнику, за дорученням якого продаються квитки (за умови, що таким перевізником є особа, зареєстрована платником ПДВ), і сумою податку з товарів (послуг), придбаних автостанцією з метою використання їх для надання послуг з продажу квитків.

Якщо перевізниками виступають особи, не зареєстровані платниками ПДВ, то до бюджету автобусною станцією вноситься сума податку, що дорівнює різниці між загальною сумою ПДВ, отриманою від пасажирів у складі вартості квитків, та сумою податку з товарів (послуг), придбаних автостанцією з метою використання їх для надання послуг з продажу квитків.

У разі якщо автобусні станції отримують окремо винагороду за надані послуги, то зазначена сума оподатковується ПДВ у загальному порядку.

Водночас слід зазначити, що і норми Податкового кодексу, і вищезазначений порядок оподаткування операцій з продажу квитків застосовуються автобусними станціями, зареєстрованими як платники ПДВ.

Автобусні станції, які не зареєстровані як платники ПДВ з будь-яких причин, ПДВ на вартість квитків, які оплачуються пасажирами, додатково не нараховують, незалежно від того, чи є перевізник зареєстрованим платником ПДВ чи ні. При цьому у разі якщо перевізника зареєстровано платником ПДВ, сума податку, нарахована перевізником, включається автостанцією до вартості квитка.

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42