Інші податки
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Пенсія на пільгових умовах

Чоловік проходив військову службу в Афганістані, пізніше працював 11 років машиністом аміачно-холодильних установок. У якому віці він матиме право на пенсію?


Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону про пенсійне страхування тимчасово, до прийняття відповідного закону, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за п’ять років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Згідно з Порядком № 22-1 до заяви про призначення пенсії вищезазначеній категорії осіб додається посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) військової служби та участі у бойових діях.

Пунктом 2 розділу ХV Закону про пенсійне страхування передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом про пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. «б» ст. 13 цього Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, — за Списком № 2 і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Чоловікам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого ст. 12 вищезазначеного Закону, на один рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду та період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці (для підтвердження пільгового стажу, набутого після 21.08.92 р.) та у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.

Зниження пенсійного віку одночасно за двома підставами в даному випадку законодавством не передбачено.

Отже, у разі якщо учасник бойових дій (військовослужбовець, який брав участь у бойових діях) має пільговий стаж роботи за Списком № 2 протягом 12 років 6 місяців, пенсію йому буде призначено при досягненні 55 років.

Чоловік має 11 років пільгового стажу за Списком № 2, що дає право на призначення пенсії при досягненні чоловіками 56-річного віку (на 4 роки раніше: за кожні 2 роки 6 місяців — на 1 рік).

Таким чином, у разі надання посвідчення учасника бойових дій та довідки військового комісаріату про період (періоди) військової служби та участь у бойових діях і за наявності страхового стажу не менше 25 років чоловікові буде призначено пенсію в 55 років.