Інші податки
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Умови призначення дострокової пенсії за віком особам, звільненим з роботи у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці

За яких умов призначається дострокова пенсія за віком особам, звільненим з роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП?


Статтею 26 Закону про пенсійне страхування передбачено, що право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення чоловіками 60 років, жінками 55 років і наявності страхового стажу не менше п’яти років.

За п. «г» ст. 26 Закону про зайнятість населення працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, і військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв’язку зі скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб передпенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків — 25 років, для жінок — 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, — стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.

Витрати, пов’язані з достроковим виходом на пенсію, здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України з наступним відшкодуванням цих витрат із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Підпунктом «д» п. 7 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням п. «г» Закону про зайнятість населення додається клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію.

Отже, обов’язковими умовами для призначення дострокової пенсії за цією підставою є:

  • на день звільнення до досягнення пенсійного віку має бути не більше півтора року (в тому числі на пільгових умовах);
  • необхідний страховий стаж;
  • реєстрація в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу;
  • наявність клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію;
  • звернення до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідною заявою та необхідними документами (Порядок № 22-1).