Інші податки
Тема: Акцизний податок

Операції з повернення підакцизних товарів не є об’єктом оподаткування акцизним податком

Чи оподатковуються акцизним податком господарські операції з повернення комісіонером якісних алкогольних напоїв комітенту — виробнику такої продукції, а також який порядок оподаткування акцизним податком операцій з подальшої реалізації зазначеної продукції?


Підпунктом 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що акцизний податок — це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни цих товарів (продукції).

Відповідно до ст. 213 Податкового кодексу об’єктами оподаткування акцизним податком є операції з:

  • реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);
  • реалізації (передачі) підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, здійснення внесків до статутного капіталу, а також своїм працівникам;
  • ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України;
  • реалізації конфіскованих підакцизних товарів (продукції), підакцизних товарів (продукції), визнаних безхазяйними, підакцизних товарів (продукції), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизних товарів (продукції), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;
  • реалізації або передачі у володіння, користування чи розпорядження підакцизних товарів (продукції), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законодавством, відповідно до п. 213.3 ст. 213 Кодексу.

Крім того, датою виникнення податкових зобов’язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 Податкового кодексу.

Реалізацією підакцизних товарів (продукції) відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу вважаються будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини.

Враховуючи, що операції з повернення підакцизних товарів податковим законодавством не віднесено до об’єктів оподаткування акцизним податком, у разі повернення комісіонером комітенту алкогольної продукції, в ціну якої під час первинної реалізації було включено акциз, податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку не виникає, відповідно і обороти з повернення якісних алкогольних напоїв у податковій звітності з акцизного податку не відображаються. Слід зазначити, що операції з подальшої реалізації зазначеного товару комітентом при незмінності ставок акцизного податку також не є об’єктом оподаткування акцизним податком.

«Гарячі лінії»

Дата: 21 лютого, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42