Єдиний податок
Тема: Єдиний податок, Приватні підприємці

Оподаткування кредиторської заборгованості

Як оподатковується платниками єдиного податку третьої групи (як платниками ПДВ, так і неплатниками ПДВ, окремо для кожного) кредиторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності?


Згідно з пп. «а» пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, є безнадійною заборгованістю.

Статтею 257 Цивільного кодексу визначено, що загальна позовна давність установлюється тривалістю три роки.

Кредиторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності, у підприємця може виникнути, коли придбані товари, роботи (послуги) він отримав, але протягом трьох років за них не розрахувався.

Відповідно до пп. 293.3.1 п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

  • 3% від доходу — у разі сплати ПДВ згідно з цим Кодексом;
  • 5% від доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Розглянемо на прикладах, як оподатковується така заборгованість.

Приклад 1

Платник єдиного податку третьої групи — платник ПДВ придбав товари, але за них не розрахувався. Чи потрібно включати суму такої заборгованості до складу оподатковуваних доходів після закінчення строку позовної давності?

Статтею 292 Податкового кодексу передбачено порядок визначення доходів та їх склад, п. 292.3 якої встановлено, що до суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, за звітний період включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Отже, до суми доходів платника єдиного податку третьої групи (платника ПДВ) включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, й оподатковується за ставками, визначеними пп. 293.3.1 п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу.

Приклад 2

Аналогічний першому, тільки платник єдиного податку третьої групи — неплатник ПДВ.

На сьогодні законодавством не передбачено віднесення до об'єкта оподаткування єдиним податком зазначеної кредиторської заборгованості для фізичних осіб — платників єдиного податку, що не є платниками ПДВ.

Отже, до суми доходів платника єдиного податку третьої групинеплатника ПДВ сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, не включається.