Інші податки
Тема: Єдиний податок, Приватні підприємці

Умови перебування на спрощеній системі оподаткування

Як оподатковується дохід платника єдиного податку другої групи, отриманий від видів діяльності, що не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування у звітному році за роботи (послуги), виконані у минулому році, та чи може такий платник далі перебувати на спрощеній системі оподаткування?


Ставки єдиного податку для платників єдиного податку, зокрема другої групи, визначено п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу, пп. 4 якого передбачено, що до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 15%.

Пунктом 291.4 ст. 291 вищезазначеного Кодексу встановлено умови перебування фізичних осіб — підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, у відповідних групах платників єдиного податку, зокрема друга група — фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1 000 000 грн.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб — підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи — підприємці належать виключно до третьої або п'ятої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для таких груп.

Отже, якщо доходи було отримано платником єдиного податку другої групи у 2012 р. за роботи (послуги), виконані у минулому році (2011 р.), то умови перебування такого платника у другій групі не порушено.

Проте такі доходи підлягають оподаткуванню згідно з пп. 4 п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу за ставкою у розмірі 15%.