Інші податки
Тема: Плата за землю

Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності

Товариству на підставі рішення міської ради надано в оренду земельну ділянку. Договір оренди земельної ділянки укладено в 2001 р. на строк десять років. Оскільки строк дії договору оренди землі закінчився, а новий перебуває на етапі оформлення, який розмір орендної плати за земельну ділянку повинно сплачувати товариство?


Згідно з пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу плата за землю належить до переліку загальнодержавних податків і зборів.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу плата за землю — загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому зазначається, що у розділі XIII слова «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» вживаються як «орендна плата».

Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 цього Кодексу).

Враховуючи норми ст. 4 та п. 1 Прикінцевих положень Закону про оренду землі, орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. До розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів — відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом.

У разі якщо орендодавцем земельної ділянки є її власник, орендар сплачує орендну плату власнику, а власник — земельний податок до бюджету. Якщо орендодавцем земельної ділянки є відповідна рада або орган виконавчої влади, то орендар самостійно сплачує до бюджету за місцезнаходженням земельної ділянки орендну плату за землю.

Водночас відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

  • для земель сільськогосподарського призначення — за розмір земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ цього Кодексу;
  • для інших категорій земель — за трикратний розмір земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ вищезазначеного Кодексу.

Отже, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб’єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу, де зазначається, що вона не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення — за розмір земельного податку, для інших категорій земель — за трикратний розмір земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ цього Кодексу.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42