Інші податки
Тема: Єдиний податок

Оренда нежитлового приміщення

Чи може фізична особа — підприємець, яка здає в суборенду нежитлове приміщення (загальна площа не перевищує 300 м2), перебувати у другій групі платників єдиного податку?


Податковим кодексом визначено фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1 000 000 грн.

При цьому дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб — підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізичні особи — підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи.

Третю групу можуть обрати фізичні особи — підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 3 000 000 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 320 Цивільного кодексу власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, установлених законом. Зазначене положення також стосується використання майна, яке надається в оренду підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

Підпунктом 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу встановлено, що фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 м2, не можуть бути платниками єдиного податку.

Основні положення, що регулюють правовідносини за договором найму (оренди), встановлено у главі 58 «Найм (оренда)» Цивільного кодексу.

Відповідно до засад регулювання відносин найму (оренди), що визначені Цивільним кодексом, а також виходячи із положень ст. 4 Закону № 1952, на правовідносини, що виникають з договору найму (оренди), поширюються вимоги щодо обов’язковості державної реєстрації такого речового права, як користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами.

Слід зазначити, що з 31.12.2012 р. КВЕД ДК 009:2005 буде скасовано.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2010 діяльність, пов’язана зі здаванням в оренду власного нерухомого майна, а також з наданням посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна відноситься до груп 68.20, 68,31, які трансформувались із КВЕД ДК 009:2005 (груп 70.31, 70.20).

Таким чином, фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які здійснюють операції з власною нерухомістю (група 68.20), з урахуванням обмежень, встановлених п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу, мають право здійснювати діяльність у другій групі платників єдиного податку, а фізичні особи — підприємці, які здійснюють посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди нерухомого майна (групи 68.20; 68,31), можуть здійснювати діяльність виключно у третій групі.