Новини

Україна — один із світових лідерів за динамікою вдосконалення податкової системи

Зростання позиції України в рейтингу Світового банку Doing Business Report 2013  на 15 пунктів порівняно з минулим роком (із 152 місця до 137) стало результатом системної й цілеспрямованої роботи з удосконалення податкової системи та покращення умов ведення бізнесу, впевнений Голова ДПС України Олександр КЛИМЕНКО.


Найбільші досягнення України було відзначено експертами саме у сфері оподаткування. Так, у рейтингу податкових систем Paying Taxes, який є складовою Doing Business Report, прогрес становить 18 пунктів: зі 181-ї сходинки наша держава піднялася на 165-ту (з урахуванням того, що минулорічне 181-ше місце було замінено на 183-тє через те, що до рейтингу приєдналися ще дві країни).

«Особливо приємно, що авторитетні міжнародні експерти надали високу оцінку впровадженню електронних сервісів для платників та вдосконаленню процедур адміністрування. Це той аспект, над яким ми посилено працювали протягом останнього року. Якщо на початку 2011 року в електронному вигляді звітували лише 39% платників ПДВ, то на сьогодні — понад 98%. У перспективі — повне охоплення електронною звітністю платників податку на прибуток, земельного податку, ПДФО та всіх інших видів податків. Наша ставка на розвиток технологій, втілення кращих зразків сучасного обслуговування платників у національну практику спрацювала», — зауважив Олександр Клименко.

Зокрема, фахівці Світового банку відзначили значний прогрес України за таким показником, як витрати часу на адміністрування податків. Минулого року бухгалтери та підприємці витрачали на податкові процедури в середньому 657 годин, зараз — 491 годину. «Ще рік тому ми поставили собі за мету скоротити витрати часу на ведення податкового обліку вдвічі,
і вже близькі до того, щоб до кінця 2012 року досягти цього показника. Спрощено процедуру реєстрації нових платників ПДВ, найближчим часом ми повністю переведемо її в електронний, дистанційний формат. Обсяг необхідних документів скоротився втричі. Жорстко лімітовано терміни розгляду поданих заяв — не більше шести днів. У своїй роботі ми керуємося принципом: сплата податків має бути для платника простою та зручною процедурою. Організаційне навантаження при збиранні податків ми беремо на себе, а не перекладаємо на платника», — наголосив керівник податкової служби.

За оцінками міжнародних експертів, покращення умов ведення бізнесу в Україні забезпечено також за рахунок значного скорочення кількості податків та зборів і зниження сумарного податкового навантаження з прийняттям Податкового кодексу.

Олександр Клименко нагадав, що законодавство передбачає подальше зниження податкових ставок. «Ставка податку на прибуток на момент прийняття Податкового кодексу становила 25%, на поточний момент — 21%, у 2013 році її буде знижено до 19%. Ставка ПДВ у 2014 році становитиме 17%. Таким чином, за два роки Україна матиме всі підстави позиціонувати себе як країна з однією з найліберальніших податкових систем у Європі», — зазначив очільник ДПС України.

За висновком Світового банку, Україна поліпшила показники з оподаткування відразу на 31 пункт (з 16 до 47) щодо світового лідера у цій сфері — Об'єднаних Арабських Еміратів (100 пунктів), де здійснюються чотири податкові платежі при витратах часу на сплату податків — 12 годин (на рік).

«Запроваджуючи реформи, ми передусім орієнтувалися на спрощення системи адміністрування податків для платника та підвищення конкурентоздатності нашої країни, а не на позиції у рейтингу. Однак не можна не враховувати той факт, що дослідження Світового банку — це своєрідний барометр інвестиційного клімату країни, на який орієнтується іноземний бізнес, обираючи перспективніші майданчики для розміщення бізнесу та інвестицій. Бізнес із підозрою ставиться до країн останньої десятки. Ми цю зону ризику залишили, і я очікую, що кваліфікаційні бали Світового банку перетворяться на репутаційні бали України з погляду бізнес-спільноти», — підсумував Олександр Клименко.