Інші податки
Тема: ПДФО

Сплата податку на доходи фізичних осіб при укладанні договору купівлі-продажу (міни) нерухомості

Чи може фізична особа, яка укладає договір купівлі-продажу (міни) нерухомості з іншою фізичною особою, сплатити податок на доходи фізичних осіб до бюджету через банківські установи за місцем нотаріального посвідчення такого договору?


Відповідно до п. 172.4 ст. 172 Податкового кодексу під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни (п. 172.5 ст. 172 Податкового кодексу). Відповідно до пп. 168.4.8 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу фізична особа у випадках, визначених розділом IV цього Кодексу, несе відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету.

Водночас фізична особа зобов'язана відобразити дохід від відчуження нерухомого майна у річній податковій декларації та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити зазначену в ній (за наявністю) суму податкового зобов'язання. При цьому відповідно до пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу фізична особа сплачує (перераховує) визначене нею податкове зобов'язання до бюджету за її податковою адресою.

Згідно з пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу податкове зобов'язання — це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Оскільки для сплати податку на доходи фізичних осіб при продажу нерухомого майна у ст. 172 Податкового кодексу не встановлено конкретного строку, а визначено, що податок має бути сплачений до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, то в такому разі самостійно визначена фізичною особою сума податку не є її податковим зобов'язанням, і тому на таку суму податку не поширюються вимоги пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 Кодексу.

Отже, фізична особа, що  укладає договір купівлі-продажу (міни) нерухомості з іншою фізичною особою, може сплачувати податок до бюджету за місцем нотаріального посвідчення такого договору (за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори) до його нотаріального посвідчення через банківські установи.