Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Право на пенсію зі зниженням пенсійного віку

У травні 2013 р. жінці виповниться 50 років. Вона має посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 3. З 1985 р. по червень 1990 р. проживала на території гарантованого добровільного відселення. Коли ця жінка має право вийти на пенсію?


Статтею 55 Закону № 796 визначено умови надання пенсій за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Зокрема, особам, які постійно проживали або проживають чи постійно працювали або працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 01.01.93 р. прожили або відпрацювали в цій зоні не менше трьох років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, початково на три роки та додатково на один рік за кожні два роки проживання, роботи, але не більше ніж на шість років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31.07.86 р., незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Відповідне зниження пенсійного віку, передбачене ст. 55 Закону № 796, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію — до 01.01.2022 р.

Вимогу щодо проживання протягом трьох років (станом на 01.01.93 р.) на зазначеній території дотримано.

Враховуючи те, що жінка в період з моменту аварії (26.04.86 р.) по 31.07.86 р. проживала на забрудненій території, її пенсійний вік початково знижується на три роки.

Крім того, строк проживання (з 26.04.86 р. по червень 1990 р.) становить чотири роки два місяці. За кожні два роки проживання на цій території пенсійний вік знижується на один рік, тобто за чотири роки пенсійний вік знижується на два роки.

Отже, жінка має право на зниження пенсійного віку на п'ять років (початково на три роки та за проживання на території протягом чотирьох років — ще на два роки).

З урахуванням збільшення віку виходу на пенсію жінка матимете право на призначення пенсії після досягнення 52 років.