Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Застосування показника середньої заробітної плати при обчисленні пенсії

Чоловік отримує пенсію по інвалідності та працює. У 2014 р. йому виповниться 60 років. Чи буде враховано при призначенні йому пенсії за віком показник середньої заробітної плати по країні за три попередні роки? Як зміниться розмір його пенсії?


Згідно з частиною першою ст. 33 Закону про пенсійне страхування пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається у таких розмірах: інвалідам I групи — 100% пенсії за віком; інвалідам II групи — 90%; інвалідам III групи — 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 цього Закону.

При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою пенсійного віку.

Тобто при обчисленні розміру пенсії по інвалідності до наявного страхового стажу вже зараховано період до досягнення чоловіком 60-річного віку. При призначенні пенсії за віком цей додатково зарахований період буде виключено із страхового стажу. При цьому до стажу буде зараховано страховий стаж чоловіка, набутий за час роботи. Пенсію за віком буде визначено залежно від його страхового стажу та заробітної плати, з якої було сплачено внески до Пенсійного фонду України.

Згідно з нормами ст. 45 Закону про пенсійне страхування переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що перебувають на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій ст. 40 Закону про пенсійне страхування, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст. 40 вищезазначеного Закону, для призначення пенсії (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком).

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки буде застосовано при обчисленні пенсії за віком за наявності у чоловіка 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42