Інші податки
Тема: ПДФО

Нецільова благодійна допомога від юридичної особи

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб нецільова благодійна допомога, надана фізичній особі від благодійника — юридичної особи?


Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.

Згідно з пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 вищезазначеного Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 цього Кодексу.

Якщо працедавець надає окремим працівникам нецільову благодійну (матеріальну) допомогу за їх заявами у зв'язку з особистими обставинами, що носить разовий характер, то її оподаткування регулюється п. 170.7 ст. 170 Податкового кодексу, згідно з абзацом третім пп. 170.7.1 якого встановлено, що нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення умов або напрямів її витрачання.

Відповідно до абзацу першого пп. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 цього Кодексу не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року (у 2012 р. — 1500 грн.). Сума перевищення допомоги над зазначеним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку згідно з пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу і підлягає оподаткуванню у джерела виплати за ставками, встановленими п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу (тобто 15 та/або 17% залежно від розміру отриманого доходу).

При цьому в разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника — фізичної чи юридичної особи платник зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу (абзац четвертий пп. 170.7.3 п. 170.7 ст.  170 Кодексу).

Підпунктом 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 цього Кодексу встановлено, що податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Благодійник — юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності.

Згідно з пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу отримані платниками податку доходи відображаються податковим агентом у податковому розрахунку за формою № 1ДФ за ознакою доходу «169».

 

«Гарячі лінії»

Дата: 28 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42