Інші податки
Тема: РРО. Готівковий обіг

Застосування РРО перевізниками пасажирів

Чи потрібно суб’єктам господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним, залізничним, авіаційним, річковим і морським транспортом (перевізникам), а також суб’єктам господарювання, які на підставі укладених договорів з перевізниками здійснюють продаж проїзних і перевізних документів, проводити розрахункові операції через РРО?


При продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю РРО та розрахункові книжки можна не застосовувати (п. 4 ст. 9 Закону про РРО).

Продавцям забороняється надавати послуги з оформлення перевезень пасажирів та їх багажу у пунктах продажу маршрут-квитанцій, які не обладнано програмно-технічними засобами їх продажу (РРО, технічними засобами зв'язку з автоматизованою системою розрахункового центру тощо) і відповідність яких чинним вимогам і стандартам не підтверджено в установленому порядку (п. 7 Порядку № 450).

У разі згоди із запропонованими умовами поїздки покупець сплачує її вартість (з урахуванням права на пільговий чи безоплатний проїзд) у готівковій або безготівковій (із застосуванням платіжної чи соціальної картки тощо) формі, а уповноважений працівник продавця бронює місце(я) для поїздки у транспортному засобі (що фіксується відповідно у базах даних розрахункового центру та перевізника) і друкує маршрут-квитанцію (п. 12 Порядку № 450).

Відповідно до п. 13 цього Порядку надрукована маршрут-квитанція підлягає обов'язковій реєстрації шляхом роздрукування за допомогою РРО у правому нижньому куті маршрут-квитанції фіскального касового чека, який підтверджує реєстрацію розрахункової операції на повну суму вартості пасажирського перевезення (з відображенням у касовому чеку складових суми вартості за кожною ставкою ПДВ окремо).

У разі технічної неможливості друкування РРО фіскального касового чека у правому нижньому куті маршрут-квитанції друкування такого чека здійснюється на зворотньому боці маршрут-квитанції.

Згідно з п. 15 Порядку № 450 маршрут-квитанція, яка не містить роздрукованого РРО фіскального касового чека, не є розрахунковим документом та не підтверджує факт укладання договору на перевезення пасажира та його багажу.

Враховуючи вимоги Порядку № 450, оформлення пасажирських перевезень на транспорті здійснюються із застосуванням РРО. При цьому використання книги обліку розрахункових операцій при наданні послуг пасажирським транспортом у разі проведення розрахунків без застосування РРО зазначеним Порядком не передбачено.

Таким чином, розрахункові операції при продажу проїзних і перевізних документів на транспорті слід проводити із застосуванням РРО у разі незастосування бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів і на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю.