Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Призначення пенсії за вислугу років та перехід на пенсію за віком

До редакції «Вісника» звернулася жінка 1964 року народження. З 1987 р. по 2002 р. вона проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю, має посвідчення постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 4. Чи має вона право на пенсію за вислугу років як педагогічний працівник, а після досягнення пенсійного віку (зі зниженням віку як потерпілій категорії 4) перейти на пенсію за віком?


Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення згідно з Переліком № 909 за наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років незалежно від віку.

При призначенні пенсії за вислугу років особам, зазначеним у цьому переліку, допускається підсумовування стажу за періоди їх роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров'я та соціального захисту.

Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію, відповідно до ст. 7 Закону про пенсійне забезпечення.

Розмір цих пенсій визначається за нормами Закону про пенсійне страхування. Алгоритм визначення розмірів пенсій за вислугу років аналогічний алгоритму визначення розміру пенсії за віком.

Відповідно до ст. 10 Закону про пенсійне страхування особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Отже, якщо жінка має 25 років спеціального стажу, за умови звільнення з роботи за спеціальністю, вона матиме право на призначення пенсії за вислугу років, а після досягнення пенсійного віку — на переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Для цього їй необхідно буде звернутися з відповідною заявою до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання.

Статтею 45 Закону про пенсійне страхування визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв). У будь-якому разі при обчисленні пенсії за віком буде застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (у даному випадку — що застосовувався для обчислення розміру пенсії за вислугу років).