Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Підвищення розміру пенсій з 1 грудня

З 01.12.2012 р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищився до 884 грн. Отже, збільшилися й розміри виплат, які визначаються з урахуванням такого прожиткового мінімуму. Розглянемо, розміри яких пенсій і надбавок збільшилися з 1 грудня.


Мінімальна пенсія і доплата за понаднормовий стаж

Статтею 28 Закону про пенсійне страхування встановлено мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж, що визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тому з 1 грудня ці пенсії підлягають перерахунку.

Визначення доплати за понаднормовий стаж і мінімального розміру пенсії

Якщо пенсію було призначено до 01.10.2011 р. і після цього не перераховано з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, то з 1 грудня мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж визначатимуться за страховий стаж 20 та 25 років (і вище) для жінок і чоловіків відповідно.

Якщо пенсію було призначено після жовтня 2011 р. або раніше, але після цієї дати перераховано з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, та її мінімальний розмір і доплату за понаднормовий стаж було встановлено з урахуванням страхового стажу 30 та 35 років, то перерахунок у грудні здійснюватиметься на підставі цих показників.

Мінімальний розмір пенсійної виплати

Відповідно до постанови № 265 якщо щомісячний розмір пенсійних виплат особи (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надають щомісячну державну адресну допомогу до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Тобто з 1 грудня щомісячна державна адресна допомога встановлюватиметься у розмірі, якого не вистачає до 884 грн.

Підвищення надбавок до пенсій почесним донорам

Статтею 13 Закону про донорство передбачено, що до пенсії почесним донорам України встановлюється надбавка у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (з 01.12.2012 р. — 1095 грн.). Тому розмір надбавки до пенсії почесним донорам України з 1 грудня становитиме 109,50 грн. (1060 грн. х 10%). Цю надбавку перераховуватимуть незалежно від того, чи працює пенсіонер.

Мінімальний розмір пенсії шахтарів

З 1 грудня виплати особам, які отримують пенсії, призначені (перераховані) згідно з нормами Закону № 345, збільшено за рахунок застосування нового розміру прожиткового мінімуму. Після перерахунку мінімальний розмір пенсії шахтарів становитиме 2652 грн. (884 грн. х 3).

Звертаємо увагу на те, що з 01.12.2012 р. пенсії особам, які працюють, у тому числі працюючим шахтарям, не буде перераховано. Адже Законом № 3668 передбачено, що розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 Закону про пенсійне страхування, перераховують у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, особам, які не працюють (не здійснюють діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника залежить від страхового стажу та заробітної плати померлого годувальника.

Згідно зі ст. 37 Закону про пенсійне страхування пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї — 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім'ї — 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається у зазначених розмірах виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

При цьому розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) на одного непрацездатного члена сім'ї має бути не менш як 100%, на двох — 120%, на трьох і більше — 150% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Якщо він менше, таким особам надають щомісячну державну адресну допомогу до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

Тобто у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму підвищаться мінімальні розміри цих пенсійвідповідно до 884 грн. (884 грн. х 100%), 1060,80 грн. (884 грн. х 120%) та 1326 грн. (884 грн. х 150%).

Розмір щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на кожного непрацездатного члена сім'ї становитиме 884 грн.

Перерахунок надбавок і підвищень

Відповідно до Закону № 2262 виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (884 грн.), органами Пенсійного фонду України обчислено розміри підвищення ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, пенсію за особливі заслуги перед Україною, додаткові пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячну доплату до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям ЧАЕС, державну соціальну допомогу на догляд, мінімальні пенсії для інвалідів — військовослужбовців строкової військової служби та у зв'язку з втратою годувальника, які призначені членам їхніх сімей, та надбавки на утриманців.

Зазначені доплати перераховуватимуть усім пенсіонерам, до пенсій яких вони нараховані, незалежно від того, чи працює пенсіонер.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42