Соціальне страхування
Тема: Пенсійне і соціальне забезпечення

Пенсії держслужбовців (запитання — відповіді)

Право на перерахунок пенсії

Жінка працювала близько 40 років секретарем у суді, отримує пенсію держслужбовця. Чи має вона право на перерахунок пенсії, якщо оклад секретаря у суді підвищується у зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати?


Постановою № 482 встановлено, що у разі якщо розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий, ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 371 Закону про держслужбу перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється, зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим держслужбовцям (крім підвищення, яке відбувається згідно з Держбюджетом України, на кожний відповідний рік).

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Оскільки постанова № 482 не передбачає підвищення заробітної плати працюючим держслужбовцям, а лише встановлює мінімальний розмір посадового окладу, який не може бути нижчим, ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, то для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати підстави відсутні.

 

Призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону про держслужбу

Чоловік понад 16 років працював у державній районній адміністрації на посаді начальника відділу та начальника управління. У листопаді 2011 р. він звільнився з посади держслужбовця і більше не працював. У жовтні 2012 р. йому встановлено ІІ групу інвалідності. Чи має він право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону про держслужбу?


Статтею 37 Закону про держслужбу передбачено право осіб, зокрема інвалідів І або ІІ групи, на призначення пенсії по інвалідності незалежно від часу встановлення їм інвалідності за умови, що вони мають не менш як 10 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від причини інвалідності.

Враховуючи те, що чоловік після звільнення з держслужби не працював, але має понад 10 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, і визнаний інвалідом ІІ групи, він матиме право на призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом про держслужбу.

 

Право на оформлення пенсії

Жінка, 1962 року народження, має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. Страховий стаж становить 35 років, з них 19 років — стаж держслужби. Зараз жінка працює на держслужбі. З якого часу вона матиме право на оформлення пенсії держслужбовця?


Статтею 37 Закону про держслужбу передбачено, що на одержання пенсії держслужбовців мають право, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування (для жінки 1962 р. народження пенсійний вік — 60 років), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону про пенсійне страхування (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років), у тому числі стажу держслужби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах держслужбовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія держслужбовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. — страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, — у розмірі 80% від заробітної плати працюючого держслужбовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на держслужбі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. — страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи зазначене, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону про держслужбу жінка набуде після досягнення 60-річного віку за умови дотримання вимог, передбачених цією статтею.

Жінка матиме право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 як особа, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. При цьому пенсію буде обчислено за нормами Закону про пенсійне страхування.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42