Інтерв’ю

Показник добровільної сплати податків в області щороку зростає

Рівномірне забезпечення надходжень до бюджету, або швидше їх рівномірне збільшення — характерна особливість діяльності податківців Рівненщини. Успіх регіону вони пов'язують із тим, що паралельно із запровадженням минулого року низки нових сервісів від податкової працівники місцевих підрозділів служби й самі прагнуть знайти порозуміння з кожним платником. Про особливості наповнення державної скарбниці та взаємодію із суб'єктами бізнесу розповідає голова ДПС у Рівненській області Віктор БАШУК.


В.Вікторе Петровичу, про що свідчать результати роботи податківців регіону за 11 місяців 2012 року? Які напрями діяльності ДПС у Рівненській області є найуспішнішими, а які потребують удосконалення?

В. П. — Податківці Рівненщини за 11 місяців 2012 року зібрали до зведеного бюджету 2,134 млрд. грн., що на 155,3 млн. грн., або майже на 8%, перевищує надходження за відповідний період попереднього року.

В результаті впровадження інноваційних методів в обслуговування платників податків, нових підходів до адміністрування податків і зборів удалося на 57,2 млн. грн. перевищити рівень збору до загального фонду держбюджету. До місцевих бюджетів надійшло майже 1,323 млрд. грн., чим забезпечено виконання бюджету на 102,2%.

Напевно, тішить те, що в області збільшується кількість людей, які започатковують власну справу, а це означає, що державою створено необхідні умови для розвитку бізнесу. Якщо в 2011 році на спрощеній системі оподаткування перебувало 23 тис. фізичних осіб — підприємців і 3 тис. юридичних осіб, то вже в 2012 році — 28 тис. і 3,5 тис. осіб відповідно. У 2011 році від цієї групи платників надійшло 37 млн. грн., а за 11 місяців 2012 року — 85 млн. грн. Цифри — річ уперта.

Загалом наша робота спрямована на те, щоб створити умови для функціонування бізнесу, максимально налагодити безконтактний спосіб спілкування податківців та підприємців й уникати корупції.

В.У рамках підготовки Програми лібералізації державної податкової політики на 20132014 роки кожен підприємець міг висловити свої пропозиції. Які ідеї найчастіше виникали у платників податків Рівненщини?

В. П. — Протягом тривалого часу ми проводили широкомасштабну акцію зі збору пропозицій щодо удосконалення та спрощення системи оподаткування. Для цього зустрічалися з керівниками та бухгалтерами підприємств лісової, будівельної, скляної, переробної, торговельної галузей, представниками великого і малого бізнесу різних сфер діяльності, науковцями, членами громадських організацій. Також аби дізнатися, чого платники податків очікують від держави, у рамках підготовки Програми лібералізації податківці проводили опитування у центрах обслуговування платників податків, на семінарах.

Є чудова українська приказка: хто стукає, тому відчиняють. Отже, ми старалися достукатися до серця кожного платника. Хочете спрощення — давайте пропозиції.

За цей час надійшло майже 50 пропозицій, спрямованих на вдосконалення існуючої податкової системи: від найпростіших — до майже революційних. Пропозиції громадськості показали, що бізнес очікує зменшення кількості податків і зниження їх ставок, покращення обслуговування при сплаті податків, укладанні та поданні звітності, а також спрощення системи адміністрування обов'язкових платежів.

Зокрема, з метою виховання сумлінних платників податків запропоновано не нараховувати штрафні санкції за самостійне виявлення помилок або встановити їх у меншому розмірі.

Щодо спрощеної системи оподаткування, яка передбачає сплату єдиного податку, платники мають рацію: мовляв, який він єдиний, якщо необхідно ще сплачувати єдиний соціальний внесок. Тож і пропонують бізнесмени об'єднати ці два податки в один платіж.

Дрібні підприємці також хотіли б подавати звітність один раз за рік, а не щокварталу, як це вони роблять нині.

Значна частина пропозицій платників вже запроваджується. Так, з 2013 року знижується ставка податку на прибуток до 19%, а платники матимуть можливість сплачувати його на підставі річної декларації. Наступного року відбудеться перехід і на подання декларацій фізичними особами в електронному вигляді.

Аби залучити до співпраці якомога більше платників податків, за нашою ініціативою 20 грудня підписано тристоронню Угоду про співробітництво між ДПС у Рівненській області, представництвом Держпідприємництва України та територіальним відділенням АППУ в Рівненській області. Ми домовилися періодично обмінюватися узагальненою інформацією щодо фактів порушення податкового законодавства, тенденцій розвитку процесів, пов'язаних з оподаткуванням, проводити спільну роботу щодо вдосконалення податкового законодавства тощо.

В.Олександр Клименко неодноразово наголошував, що 96% представників бізнесу сплачують податки сумлінно. Якою є статистика по області щодо того, які суми суб'єкти господарювання сплатили добровільно, а які донараховано внаслідок втручання підрозділів податкового контролю?

В. П. — Насправді, змінюючи податкову службу, ми змінюємо шляхи взаємодії з платниками податків, які є нашими клієнтами, покращуємо розуміння та сприйняття громадськістю нашої діяльності. Як наслідок, отримуємо високий рівень добровільної сплати податків. У регіоні він щороку зростає та на сьогодні становить понад 96%, а це — показник ступеня цивілізованості суспільства та розвитку економіки. Тому виховання податкової культури, роз'яснення необхідності та переваг добровільної сплати податків, — важливі напрями діяльності органів податкової служби, форми та методи яких постійно удосконалюються.

Водночас і надалі проводитиметься наполеглива повсякденна робота з виявлення тіньових оборотів коштів і товарів, недопущення виплати заробітної плати «в конвертах», платників, які мінімізують сплату податків чи взагалі намагаються ухилитися від оподаткування.

Ми виробили нові підходи до формування плану перевірок платників податків. Вважаємо, що більшість із них працюють чесно, і довіряємо їм. Перевіряються лише ті, що мають ризики несплати податків або при нагадуванні про існуючі ризики не вживають заходів з їх усунення. Підтвердженням тому є зменшення кількості перевірок більш ніж на 30% порівняно з попереднім роком.

Тепер, виходячи на перевірки, ми точно знаємо проблеми платників, тому всі візити на підприємства є результативними. У 2012 році підрозділами податкового контролю проведено 965 перевірок юридичних осіб та понад 4 тис. — фізичних осіб — підприємців. Як наслідок, донараховано до сплати 92 млн. грн.

В.На Рівненщині функціонує мережа центрів обслуговування платників податків. Як платники відгукуються про їх діяльність?

В. П. — Так, в області їх створено 16 — практично в кожному районному центрі. За даними останнього опитування громадської думки з питань оцінки діяльності органів ДПС в області та якості обслуговування платників податків, яке проводилося в першій половині грудня, 47% вважають роботу центрів відмінною, 45% — доброю і тільки 8% — задовільною.

В.Керівництво держави вважає корупцію чи не найбільшим ворогом українського прогресу. Як організовано боротьбу з цим явищем в області?

В. П. — Передусім проводимо профілактику. Ми двічі здійснювали широкомасштабні акції для податківців, які працюють до двох років, навчаючи їх правилам професійної етики, дотриманню вимог Закону «Про боротьбу з корупцією», демонструючи фільми про наслідки порушення закону.

Протягом 2012 року проведено майже 500 профілактичних бесід і лекцій у трудових колективах, опубліковано понад 100 статей у пресі, здійснено більш ніж півтори сотні виступів на телебаченні та радіо.

Працівниками відділу внутрішньої безпеки проведено 175 службових перевірок і розслідувань. За виявленими порушеннями притягнуто до дисциплінарної відповідальності 74 працівники, шістьох з них звільнено з роботи.

В.Уже близько двох років податкова працює в умовах дії статті 200 Податкового кодексу щодо автоматичного відшкодування ПДВ. Скільки підприємств регіону наразі мають право на повернення коштів з бюджету в такий спосіб, і скільки, на Вашу думку, їх буде цього року?

В. П. — На сьогодні майже 100 платників податків отримали 133,3 млн. грн. відшкодованого ПДВ на рахунки, тоді як у 2011 році зазначена сума була вдвічі меншою — 66,3 млн. грн., у тому числі за процедурою автоматичного відшкодування шістьом платникам повернуто 19,3 млн. грн. (у 2011 році трьом — 5,6 млн. грн.).

Для порівняння: минулого року середньомісячний розмір відшкодування становить 12,1 млн. грн. (у 2011 році — 6 млн. грн.).

Сподіваюся, у 2013 році в автоматичному режимі відшкодування ПДВ отримають не менше 10 платників.

В.Якою є тенденція щодо переходу суб'єктів господарювання Рівненщини на електронну звітність?

В. П. — Півроку при ДПС у Рівненській області функціонує представництво центру сертифікації ключів. З моменту створення послугами центру скористалися вже понад 3,5 тис. суб'єктів господарювання Рівненщини. Як результат, в електронному вигляді звітують майже всі платники ПДВ області та близько 60% платників податку на прибуток підприємств. Невпинно зростає також кількість представників малого бізнесу, які користуються цією послугою: якщо на початку 2012 року лише 7% платників подавали звітність засобами телекомунікаційного зв'язку, то на кінець року — 25%.

Крім того, з кінця грудня розпочали діяльність такі самі представництва при Сарненській МДПІ та Дубенській ОДПІ, що дасть змогу значно спростити процедуру отримання ключів електронного цифрового підпису для платників податків цих та сусідніх районів.


Розмову вела Ольга ГЕРМАНОВА