Податок на майно

Сплата земельного податку фізичною особою у разі придбання житлового будинку

Фізична особа придбала житловий будинок. Чи повинна вона сплачувати земельний податок?


Статтею 81 Земельного кодексу визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами та приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування. Також відповідно до ст. 131 цього Кодексу громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування.

Згідно зі ст. 269 Податкового кодексу платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Статтею 120 Земельного кодексу передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розміщено ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Також, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, яка перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об’єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому самому обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Відповідно до ст. 286 Податкового кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Пунктом 287.8 ст. 287 цього Кодексу встановлено, що власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Таким чином, якщо фізична особа придбала житловий будинок, будівлю (їх частини) або споруду на підставі договору купівлі-продажу, міни, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод, то до неї переходить право користування цією земельною ділянкою, а земельний податок сплачується з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою та відповідно до цільового (господарського) призначення на підставі даних державного земельного кадастру.

«Гарячі лінії»

Дата: 15 грудня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00