Рентна плата

За воду, видобуту для мешканців села, збір не сплачується

Чи є платником збору за спеціальне використання води селищна рада, що має на балансі свердловину, в разі видобування води (у тому числі на власній земельній ділянці) для надання мешканцям села?
Розглянемо відповідь на це питання.


Відповідно до п. 323.1 ст. 323 Податкового кодексу платниками збору є водокористувачі — суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи — підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних чи інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

При цьому водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу незалежно від характеру і тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку, не є платниками збору (п. 323.2 ст. 323 Податкового кодексу).

Згідно з п. 326.2 ст. 326 цього Кодексу збір обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об'єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок збору та коефіцієнтів.

Підпунктом 324.4.1 п. 324.4 ст. 324 Податкового кодексу встановлено, що за воду, яка використовується для задоволення питних та санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу незалежно від характеру і тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку, збір за спеціальне використання води не справляється.

Отже, селищна рада, що має на балансі свердловину, з якої здійснюється видобування води на власній земельній ділянці, не є платником збору за спеціальне використання води за обсяги води, переданої виключно мешканцям села в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок.