Податок на майно

Ставка земельного податку у випадку неотримання довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки

Чи може юридична особа для визначення суми земельного податку тимчасово застосувати ставку земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, якщо з певних причин не може своєчасно отримати витяг (довідку) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки?


Згідно з п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який відповідно до пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених згідно із законом, і ведеться відповідно до ст. 204 Земельного кодексу уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки) відповідно до Указу № 445 видає Держземагентство України, яке здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

За земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), ставку земельного податку згідно з положеннями Податкового кодексу встановлено у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, якщо в населеному пункті проведено нормативну грошову оцінку земель, то платник плати за землю, який з певних причин своєчасно не отримав витяг (довідку) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зобов'язаний самостійно обчислити земельний податок у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої органом місцевого самоврядування у встановленому законодавством порядку.

Водночас після отримання витягу про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки платник податків, який самостійно виявив факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

  • або подати уточнюючу податкову декларацію з плати за землю;
  • або здійснити виправлення у складі податкової декларації з плати за землю за будь-який наступний податковий період за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання.

При цьому платник плати за землю самостійно нараховує штраф до суми недоплати податкового зобов'язання за ті місяці, строк сплати за якими минув, згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу та пеню відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 цього Кодексу.