Податок на майно

Відповідальність при переданні земельної ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату

Чи передбачають норми Податкового кодексу застосування штрафних санкцій до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передання ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату?


Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу  плата за землю — це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 вищезазначеного Кодексу орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об’єктом оподаткування — земельна ділянка, надана в оренду (пункти 288.2 та 288.3 цієї  статті).

Статтею 93 Земельного кодексу встановлено, що орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Порядок укладання договорів суборенди врегульовано ст. 8 Закону про оренду землі, частиною другою якої передбачено, що умови договору суборенди земельної ділянки мають обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

Відповідно до п. 288.6 ст. 288 Податкового кодексу плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Форму Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) затверджено наказом № 1015.

Оскільки плата за землю справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (іншої форми не передбачено) та платником орендної плати є орендар земельної ділянки, то юридична особа (фізична особа — підприємець), що орендує земельну ділянку та уклала договір суборенди на цю земельну ділянку, несе відповідальність згідно із законодавством за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати податкових зобов’язань з орендної плати за землю.

Отже, Податковим кодексом не передбачено застосування штрафних санкцій до орендаря земельної ділянки, який уклав договір суборенди на цю земельну ділянку, згідно з яким плата за суборенду є вищою за орендну плату.


 

Єдина база податкових знань, www.sta.gov.ua