Митна справа

Вивезення (пересилання) громадянами товарів за межі України

Вивезення пам'ятника

Чи можна громадянам вивезти за межі України, зокрема до Білорусі, мармуровий або гранітний пам'ятник (його вартість становить 3000 грн.)? Якщо можна, то які документи для цього необхідно надати?


Перелік товарів, вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається, встановлено постановою № 468.

Згідно із зазначеним переліком громадянам не заборонено вивозити за межі митної території України пам'ятники, виготовлені з граніту або мармуру.

Відповідно до ст. 371 Митного кодексу дозволяється вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро, без письмового декларування митним органам.

Враховуючи те, що законодавством України з питань оподаткування не встановлено вивізне мито на зазначений товар та законами України не передбачено випадків, за яких на вивезення такого товару державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, дозволяється вивезення за межі митної території України пам'ятника з граніту або мармуру без письмового декларування митним органам, якщо сумарна фактурна вартість пам'ятника не перевищує еквівалент 10  000  євро.

При цьому згідно зі ст. 368 Митного кодексу громадянин має право довести достовірність відомостей, фактурну вартість, надавши касові або товарні чеки, ярлики, інші документи роздрібної торгівлі, що містять відомості про товари.

Вивезення зразків ґрунту для досліджень

Фізична особа — аспірант державного університету направляється на стажування до Німеччини. Для проведення наукових досліджень йому необхідно перевезти (автобусом) 100 — 200 кг ґрунту (морський мул). Які документи потрібно оформити для цього з митними службами України (вивіз), Польщі (транзит) та Німеччини (ввіз)? Вантаж не підлягає продажу — лише для дослідження.


Морський мул (код згідно з УКТ ЗЕД 2530) не включено до:

  • переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, затверджених постановою № 436;
  • переліку товарів, вивезення (пересилання) яких громадянами за межі митної території України не допускається, затвердженого постановою № 468;
  • переліку товарів, що підлягають державному контролю (у тому числі у формі попереднього документального контролю) у разі переміщення їх через митний кордон України, затвердженого постановою № 1031.

Крім того, на зазначений товар не встановлено вивізне мито.

При цьому громадянам необхідно також керуватися такими умовами вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України, визначеними ст. 371 Митного кодексу:

  • товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро, не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України;
  • товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10 000 євро, при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України підлягають письмовому декларуванню з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.

«Гарячі лінії»

Дата: 5 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42