Митна справа

Ввезення/вивезення культурних або історичних цінностей

Вивезення ікони, власноруч розшитої бісером

У подарунок друзям вишито бісером ікону на друкованій основі. Чи потрібно мати дозвільні документи на її вивіз до США?


У додатку 1 до Інструкції № 258 наведено Перелік сувенірних виробів, предметів культурного і вжиткового призначення серійного й масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон не потрібен. До зазначеного Переліку, зокрема, належать сучасні предмети релігійного призначення різної конфесійної належності, виготовлені друкованим способом ікони, а також хрести, лампади, підсвічники й інші предмети релігійного призначення тиражного виробництва. Пропуск через митний кордон України вищезазначених товарів здійснюється без дозволів інших державних органів.

У разі потреби для участі у здійсненні митного контролю можуть залучатися спеціалісти та експерти. За власним бажанням залучення спеціалістів та експертів може здійснювати декларант/власник товару (ст. 327 Митного кодексу).

Належність ікони, яку буде вивезено з України, до творів сучасного мистецтва, що не представляють культурної цінності, може бути підтверджено шляхом надання митному органу відповідного висновку експерта (мистецтвознавця).

Пересилання старовинної ікони

Чи можна переслати старовинну ікону з Росії до України? Що для цього потрібно?


Статтею 21 Закону № 1068 встановлено, що культурні цінності, які ввозяться в Україну, підлягають реєстрації в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, Мін'юстом України разом з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Під час ввезення культурних цінностей на територію України митному органу подається свідоцтво на право їх вивезення, якщо це передбачено законодавством держави, звідки ввозяться культурні цінності. За відсутності такого свідоцтва ввезені цінності підлягають затриманню митними органами України до встановлення їх власника та одержання його доручення щодо подальшого переміщення або використання цих цінностей. Таке доручення має бути підтверджене дипломатичним представництвом або консульською установою країни, громадянином якої є власник культурних цінностей.

Вивезення поштових марок з України

Громадянин планує вивезти з України власну колекцію поштових марок, які було випущено в СРСР. Чи можна їх пересилати поштою та який порядок їх митного оформлення?


Перелік культурних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, наведено в додатку 5 до постанови № 436. Згідно з цим додатком марки поштові або гербові, знаки поштової оплати гашені, у тому числі першого дня гашення, поштові канцелярські предмети (гербовий папір) та подібні предмети, використані або невикористані, за винятком товарів товарної позиції 4907 (крім сувенірних виробів, предметів культурного і вжиткового призначення, серійного та масового виробництва, перелік яких встановлюється Міністерством культури України), можуть бути пропущені через митний кордон України виключно на підставі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей.

Відповідно до п. 2 постанови № 448 вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами культурних цінностей з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість культурних цінностей:

  • не перевищує суму, еквівалентну 10 000 євро, на підставі свідоцтва встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей та з обов'язковим письмовим декларуванням;
  • перевищує суму, еквівалентну 10 000 євро, — на умовах поміщення товарів у митний режим експорту.

Згідно з пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції № 258 вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання культурних цінностей за межі митної території України, дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі — свідоцтво), зразок якого затверджено постановою № 984. Видачу свідоцтв здійснює Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України або уповноважений Державної служби контролю.

Ввезення в Україну художником своїх картин

Художник планує поїздку до Індії. Які податки йому необхідно сплатити при ввезенні в Україну своїх картин, написаних в Індії?


Відповідно до частини першої ст. 374 Митного кодексу товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до ст. 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.

«Гарячі лінії»

Дата: 14 березня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42