Статті

Ринок праці: час змін

З 01.01.2013 р. набрав чинності суттєво відкоригований Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».

Зміни на ринку праці вже відчули більшість працюючих українців. Прийнятий Закон покликаний врегулювати нестабільний і трохи хаотичний ринок праці. Новації торкнулися насамперед роботодавців, які раніше самостійно встановлювали правила працевлаштування. Найчастіше потенційних кандидатів вони розглядали з точки зору їх віку, а не досвіду чи реалізації успішних проектів. Експерти вважають, що нововведення допоможуть роботодавцям змінити ставлення до потенційних кандидатів на вакансії та зменшити кількість осіб, які шукають роботу.


На думку аналітиків ринку праці, Закон дасть змогу підсилити соціальний захист і розширити можливості при працевлаштуванні.  Він має розв'язати проблеми тіньової зайнятості, безробіття (кількість економічно неактивного населення працездатного віку Кабінет Міністрів України оцінює майже у 8 млн. осіб), низької якості робочої сили, а також незначного рівня підприємницької активності.

Щоб стимулювати зайнятість, пропонується діяти за трьома основними напрямами:

  • через надання пільг роботодавцям, які працевлаштовують так званих неконкурентних кандидатів на вакансії — студентів, що шукають перше місце роботи, а також претендентів, старших за 50 років, тощо;
  • за допомогою безкоштовного навчання або перекваліфікації;
  • шляхом поліпшення інвестиційного клімату в регіонах і підвищення підприємницької активності.

Знеособлені вакансії 

Закон по-новому регулює діяльність кадрових і рекрутингових агентств. Зокрема, їм забороняють справляти плату за послуги з працевлаштування з громадян (тільки з компаній-роботодавців). Крім того, забороняється гендерна, вікова або будь-яка інша дискримінація при публікації вакансій.

«Заборона на вказівку у вакансіях обмежень за віком, статтю, тобто «знеособлювання» вакансій, — питання досить спірне», — вважає аналітик Ольга Сахнюк.

«Існують вакансії, на які ліпше найняти, приміром, жінку. І якщо в оголошенні цього не зазначити, доведеться переглядати величезну кількість резюме, які не підходять. Або взяти віковий ценз — є вакансії, де старшим за 50 років буде просто фізично важко працювати. Так, у Законі є досить невизначене формулювання про «виняткові випадки», коли допускається визначення певної категорії громадян, які підходять на цю роботу. Проте що це за категорія — у Законі не деталізується», — зазначає експерт.

Водночас директор рекрутингового агентства Smart Solutions Тетяна Нікітович вважає кроком уперед те, що на категорію персоналу після 45 років взагалі звернули увагу.

«Усі говорять про те, як важко молоді знайти роботу, але ніхто не говорить, що кваліфікованому працівникові після 45 роботу знайти, можливо, ще складніше. Правда, обійти цю норму Закону нескладно. Роботодавець може під приводом напливу претендентів улаштувати кастинг серед кандидатів і взяти потрібного йому працівника», — уточнила експерт.

Квота на приймання неконкурентних кандидатів на вакансії

Якщо раніше роботодавців зобов'язували працевлаштовувати тільки інвалідів, то згідно з новими нормами тепер до них додали ще кілька категорій, зокрема:

  • дітей-сиріт;
  • осіб, що виховують дітей віком до 6 років;
  • осіб, звільнених після відбування покарання або примусового лікування, тощо.

І таких працівників у компанії зі штатом від 20 осіб має бути не менше 5%.

Разом з позитивними відгуками щодо цих положень аналітики відзначають й один спірний момент — пільги, що надаються роботодавцеві, який працевлаштовує перелічених вище осіб при направленні їх державним центром зайнятості. Відповідно до Закону передбачається тимчасова компенсація витрат на оплату соціальних внесків. Рекрутери висловлюють сумнів щодо якості кваліфікації кандидатів, пропонованих центром зайнятості. Не виключено, що такі працівники будуть вигідні підприємству лише для «галочки» при одержанні пільг, а на практиці писатимуться лише зайві звіти й матимуть головний біль бухгалтери.

Пільги за виплату трьох «мінімалок»

Закон передбачає пільги для роботодавця, який протягом року забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував працівників і платив кожному з них не менше ніж три мінімальні зарплати за місяць. У такому разі роботодавець має право сплачувати протягом наступного року єдиний внесок на державне соціальне страхування на 50% менше за кожного працевлаштованого.

Бізнес за казенний рахунок

Ще один плюс — кандидатам, які стали на облік у центрі зайнятості, пропонується допомога в організації власної справи. Сьогодні така програма вже діє в кількох регіонах. Після написання бізнес-плану й навчання основам підприємництва учасник програми може одержати гроші на бізнес. Однак якщо створене підприємство через два роки закриється, то його власник не зможе претендувати на повторне відкриття бізнесу за рахунок держави.

За словами аналітика Олени Кадиєвої, у регіонах, де до набрання чинності Законом це практикувалося як експеримент, сума «підйомних» становила до 30 тис. грн. 

«Можу стверджувати, що ця практика працює, і багато хто уже скористався такою можливістю. Так, у великий і навіть у середній бізнес при цьому відразу не увійдеш, але для приватного підприємця це реальний шанс. Це актуально для жінок, які при отриманні «підйомних» можуть створити свою перукарню або косметичний салон, почати виробляти популярну сьогодні handmade-продукцію або організувати послуги у сфері «зеленого» туризму», — вважає Олена Кадиєва.

У 45 — знову молодий фахівець

Громадяни, старші за 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, зможуть одержати ваучер на освіту, щоб здобути кваліфікацію за пріоритетними видами економічної діяльності. Сума ваучера не перевищить десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (11 тис. грн.). Це великий плюс, адже особам, старшим за 45 років, сьогодні найчастіше не вистачає кваліфікації для працевлаштування й вони стають незатребуваними на ринку праці.

Однак, на думку директора рекрутингового агентства Smart Solutions Тетяни Нікітович, ця норма є досить спірною.

«Щодо самої ідеї безкоштовної видачі ваучерів треба розуміти, що масова ваучеризація спричинить збільшення податкового тиску на бізнес, тому що потребуватиме мільярдних витрат з бюджету. Така ініціатива зможе стимулювати попит на освітні послуги, але ніяк не на якість перепідготовки», — вважає експерт.

Стажування зі стажем 

Для студентів денної форми навчання у вишах та училищах Закон дає змогу стажуватися з відкриттям трудової книжки. На практиці це означає, що стажування студента вноситиметься до трудової книжки і враховуватиметься до стажу. До цього трудову книжку виписували тільки штатним працівникам, які одержують офіційну зарплату. Експерти вважають, що це положення допоможе при працевлаштуванні молоді.

Нове життя — у села

Молоді фахівці, які мають контракт на роботу в сільській місцевості, одержать стартові виплати в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. У Кабібеті Міністрів України вважають, що цей захід дасть змогу залучити молодь у села.

Крім того, аби поліпшити інвестиційний клімат у регіонах, пропонується збільшити відрахування від податку на дохід фізичних осіб до місцевих бюджетів сіл, селищ і міст районного значення з 25 до 100%.

Висновки

У цілому, на думку HR-спеціалістів, Закон спрямований на захист інте-ресів громадян — на стимулювання їх самостійності при працевлаштуванні й збільшення пільг. «Чи корисний новий документ для роботодавців — складно сказати. Гадаю, що меншою мірою, ніж для громадян», — зазначає аналітик Ольга Сахнюк.

«Закон не поганий, але поки немає повного розуміння механізму його впровадження», — додає директор рекрутингового агентства Smart Solutions Тетяна Нікітович.

«Візьмемо, приміром, норму про зниження податків за створення робочих місць. Якщо наша компанія працевлаштує 10 чоловік із центру зайнятості, як нам порахувати пільги, які ми одержимо? Кого ми повинні доводити до відома про приймання на роботу нових працівників?», — запитує Тетяна Нікітович.

Проте, як стверджують експерти, упродовж кількох місяців усі крапки над «і» будуть розставлені, Закон запрацює на повну потужність і на ринку праці спостерігатиметься значне пожвавлення.

«Гарячі лінії»

Дата: 19 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42