Податок на майно

Сплата земельного податку фізичною особою — підприємцем

До «Вісника» надійшов лист з таким запитанням: «Державний акт на право власності на земельну ділянку оформлено на фізичну особу. Земельну ділянку надано зазначеній особі у порядку, встановленому чинним законодавством для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), проте використовується нею для здійснення господарської діяльності (магазин, СТО тощо). Чи є це порушенням земельного законодавства та чи потрібно сплачувати такій фізичній особі (підприємцю — платнику єдиного податку) земельний податок?». Розглянемо це питання детальніше.


Нормами ст. 206 Земельного кодексу передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктами оподаткування — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (статті 269, 270 Податкового кодексу).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 цього Кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території (п. 286.6 ст. 286 Податкового кодексу).

Згідно з п. 287.6 ст. 287 Кодексу при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовано такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Статтею 116 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу:

  • право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом;
  • право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою;
  • право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі.

Положеннями статей 91, 96 цього Кодексу передбачено, що власники земельних ділянок та землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Згідно зі ст. 144 Земельного кодексу в разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор з використання та охорони земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор з використання та охорони земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор з використання та охорони земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пп. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності.

Водночас пп. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 вищезазначеного Кодексу встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема, фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 м2, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 м2.

Статтею 796 Цивільного кодексу передбачено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначено, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.

Згідно зі ст. 797 Цивільного кодексу плата, що справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Таким чином, якщо державний акт на право власності за земельну ділянку, наданий у порядку, встановленому чинним законодавством, оформлено на фізичну особу (підприємцяплатника єдиного податку), і земельну ділянку, надану для здійснення господарської діяльності (магазин, СТО тощо, тобто для комерційної діяльності), використовує сам підприємець, то лише такий підприємець звільняється від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку (з урахуванням пп. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу).

У разі якщо земельну ділянку надано у порядку, встановленому чинним законодавством для ведення особистого селянського господарства, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального дачного будівництва, для будівництва індивідуальних гаражів або ведення садівництва, але всупереч Земельному кодексу використовується зазначеною фізичною особою — підприємцем для здійснення господарської діяльності (магазин, СТО тощо), то така фізична особа не звільняється від сплати земельного податку.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 березня, Четвер
Час проведення: з 10:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42