ПДФО

Акції з розіграшами призів на підприємстві

До редакції «Вісника» звернувся читач з таким запитанням: «На підприємстві проводилась акція, в результаті якої виграш можна було придбати за 1 грн. Яка ставка податку на доходи фізичних осіб має бути застосована до такого виграшу та до призу за участь у такій акції?».


Підпунктом 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу передбачено, що безоплатно наданими товарами визначаються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошової або будь-якої компенсації вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів.

Відповідно до пп. 14.1.202 цього пункту продаж (реалізація) товарів — це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Доходом платника податку є загальна сума доходу від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами (пп. 14.1.56 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Відповідно до пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді виграшів, призів (крім виграшів та призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у пп. 165.1.46 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу). Умови оподаткування виграшів і призів визначено п. 170.6 ст. 170 зазначеного Кодексу.

Згідно з пп. 170.6.1 п. 170.6 ст. 170 Податкового кодексу податковим агентом платника податку під час нарахування (надання) на його користь доходу у вигляді призів (виграшів) у лотерею чи в розіграші, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).

Під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв'язку з отриманням такого доходу (пп. 170.6.2 п. 170.6 ст. 170 Податкового кодексу). Доходи, зазначені у п. 170.6 ст. 170 цього Кодексу, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.

Крім того, пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 цієї статті (тобто із застосуванням «натурального» коефіцієнта). Ставка при оподаткуванні становить 15 (17)%.

Відповідно до пп. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу звичайна ціна — це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної абзацом першим п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу, бази оподаткування щодо доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшу у державній та недержавній грошовій лотереї та виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) на користь резидентів або нерезидентів (п. 167.3 ст. 167 цього Кодексу).

Таким чином, якщо приз отримує платник податку безкоштовно, то вартість такого призу, яка визначається за звичайною ціною, включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується податковим агентом за ставкою, визначеною п. 167.3 ст. 167 Податкового кодексу (30%). У разі якщо виграшем є право придбати річ за 1 грн., то це вважається додатковим благом платника податку у вигляді персоніфікованої (індивідуальної) знижки з ціни, а вартість (сума) знижки (вартість призу 1 грн.) оподатковується за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу (15, 17%).

«Гарячі лінії»

Дата: 3 жовтня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42