Соціальне страхування

Механізм визначення розміру пенсії, призначеної за роботу в районах Крайньої Півночі

Чоловік понад 17 років працював у районах Крайньої Півночі та у лютому 2008 р. вийшов на пенсію у 55-річному віці. При цьому в Україні йому нарахували лише частину пенсії, а решту виплачує Росія. Як зміниться розмір його пенсії після досягнення 60 років у 2013 р.?


Відповідно до ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян громадяни сторін, що домовляються, які пропрацювали не менше 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за віком:

  • чоловіки — після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років;
  • жінки — після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років.

Згідно зі ст. 4 цієї Угоди при обчисленні пенсії або її частини, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого у районах Крайньої Півночі або у прирівняних до них місцевостях до 01.01.91 р., на підставі ст. 1 цієї Угоди на території України визначення загального трудового стажу роботи, середньомісячного заробітку і розміру пенсії здійснюється відповідно до її законодавства.

Частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі з 01.01.91 р., обчислюється за нормами законодавства Російської Федерації, яка відшкодовує витрати на її виплату. Тобто у лютому 2008 р., після виповнення чоловіку 55 років, розмір його пенсії в Україні було обчислено із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи в районах Крайньої Півночі до 01.01.91 р. та заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.01.91 р., оскільки період роботи в районах Крайньої Півночі після зазначеної дати до страхового стажу чоловіка не зараховувався.

Крім того, при визначенні розміру пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону про пенсійне страхування враховується для обчислення пенсії, за 2007 р. — 1197,91 грн. (рік, що передував року звернення за призначенням пенсії).

За стаж роботи у зазначеній місцевості після 01.01.91 р. пенсія нараховується Пенсійним фондом Російської Федерації.

Після досягнення пенсійного віку (60 років) виплату частини пенсії Російською Федерацією буде припинено, а пенсію чоловіка за українським законодавством буде обчислено з урахуванням стажу роботи на території Російської Федерації після 01.01.91 р. по січень 2008 р. та із заробітної плати за періоди, визначені ст. 40 Закону про пенсійне страхування в редакції, яка була чинною на час призначення йому пенсії (за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. по січень 2008 р.). При цьому заробіток у російських рублях (починаючи з грудня 1992 р.) буде обчислено з урахуванням курсу російського рубля до української гривні, встановленого на дату призначення пенсії (лютий 2008 р.). Показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, не зміниться.

Крім того, слід зазначити, що заробітну плату чоловіка за роботу на Крайній Півночі після 01.01.92 р. буде враховано без районного коефіцієнта та північної надбавки.