Новини

Час перших читань, або Комітетські будні

У той час як депутати, так і не встигнувши попрацювати, знову заблокували діяльність парламенту, комітети продовжують розглядати зареєстровані законопроекти. Проте 6 березня засідання Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики виявилося менш ефективним, ніж зазвичай. Практично всі документи, більшість з яких подав уряд, було направлено на доопрацювання.


Пільги усиновителям

Члени Комітету розглянули чотири законопроекти, внесені до порядку денного засідання. З трьох поданих урядом до парламенту документів депутати змогли рекомендувати до ухвалення в першому читанні лише один — № 2405, зі змінами до Податкового кодексу. Поправки було розроблено Мінсоцполітики України, і суть пропозицій, озвучених заступником міністра Лідією Дроздовою, полягала у розширенні пільгових категорій громадян, котрі не підпадають під сплату податку на нерухоме майно. Якщо зараз не є об'єктом оподаткування житлова нерухомість, що належить  багатодітним сім'ям, де виховуються три і більше дитини (не більше одного об'єкта на сім'ю), то уряд пропонує поширити цю норму ще й на прийомні сім'ї, сім'ї опікунів і піклувальників з такою самою кількістю дітей, як і в першому випадку. Крім того, від сплати податку планується також звільнити об'єкти житлової нерухомості, які на правах власності належать дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування. За даними Мінсоцполітики, на кінець грудня 2012 р. із загальної кількості дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, 12,925 тис. мають власне житло. А в майже 51 тис. прийомних сімей та сімей опікунів і піклувальників виховується понад 70 тис. дітей. Близько 5 тис. дітей живуть у 740 дитячих будинках сімейного типу. За словами Лідії Дроздової, законопроект дасть змогу поліпшити соціальний захист цих категорій громадян. Депутати, в свою чергу, запропонували врахувати у законопроекті пільги й для інвалідів, яких, за даними заступника міністра, — 2,7 млн. осіб, а також у цілому вдосконалити норми оподаткування нерухомості.

Держреєстрація обладнання

Водночас два інші законопроекти Кабінету Міністрів України — № 2326 і 2410 відправлено на доопрацювання. Перший стосується державної реєстрації обладнання, на якому виробляється підакцизна продукція. Як повідомляв раніше «Вісник», його норми запропоновано запровадити з 01.01.2014 р. Без реєстрації обладнання в реєстрі виробництво буде заборонено. А його зберігання чи використання незареєстрованим спричинить накладення штрафних санкцій у розмірі 150 тис. грн., арешт і звернення до суду для винесення постанови про конфіскацію обладнання в дохід держави. Другий законопроект передбачає спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців, які не мають найманих працівників. Члени Комітету, представники всіх фракцій розкритикували ініціативу Кабміну, яка, зокрема, передбачає, що для припинення підприємницької діяльності крім подання заяви про проведення перевірки, податкової звітності, книги обліку доходів і витрат необхідно подати ще й документи, що підтверджують походження реалізованого товару і витрати, пов'язані з діяльністю. Депутати зазначали, що таких документів у «спрощенців» немає, а отже, й надати їх вони не зможуть. Крім того, Комітет пропонує уточнити, протягом якого часу податкові органи повинні проводити перевірки після реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Лотерейна діяльність

Четвертий пункт порядку денного засідання Комітету стосувався комплексного вирішення питання удосконалення та посилення державного контролю за лотерейною діяльністю. Цей блок представлено трьома законопроектами. Всі вони практично ідентичні і повертають Мінфіну повноваження з контролю за цими видами діяльності, які було скорочено під час ухвалення Закону України «Про державні лотереї в Україні».