ПДФО

Поворотна фінансова допомога від фізичної особи

Чи можна врахувати у складі витрат повернуту поворотну фінансову допомогу, отриману від фізичної особи у 2011 — 2012 рр., якщо її враховано у складі доходів?


Відповідно до пп. 135.5.5 п. 135.5 ст. 135 Податкового кодексу інші доходи, які враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, включають суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповернутими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно з цим Кодексом мають пільги щодо цього податку, у тому числі мають право застосовувати ставки податку нижчі за встановлені п. 151.1 ст. 151 Податкового кодексу.

У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму витрат на суму поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося повернення. При цьому доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

Положення цього пункту не поширюються на суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника/учасника (у тому числі нерезидента) такого платника податку, у разі повернення допомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання.

Таким чином, якщо в 2013 р. підприємство повертає отриману і включену до складу доходів у минулих роках поворотну фінансову допомогу (її частину) фізичній особі, яка її надала, то таке підприємство має право збільшити суму витрат на суму такої допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення.