Статті

«Іграшкова» небезпека

Ні для кого не є секретом, що переважну більшість іграшок, які продають в Україні, виготовлено в Китаї — всесвітній столиці підробок. Вражає дивовижна здатність деяких бізнесменів цієї країни виробляти продукцію з будь-яких відходів. Але ще дивніше, що споживачі добровільно купують такі товари, у тому числі дитячі несертифіковані іграшки. Дії продавців нелегальної продукції крім небезпеки для здоров'я мають цілком конкретну економічну небезпеку. Реалізація таких іграшок не може бути законною, а це значить, що до скарбниці не надходять необхідні податки і збори. Діти, граючись небезпечними іграшками, ризикують втратити здоров'я, а суспільствоповноцінного творця матеріальних і нематеріальних цінностей, майбутнього платника податків.


Усі дороги ведуть із Китаю

Чимало всесвітньо відомих корпорацій частково або навіть повністю переносять свої виробничі потужності до Китаю. Це зумовлено можливістю здешевити виробництво за рахунок недорогої робочої сили і водночас випускати конкурентоспроможні товари, тому що розвиток високих технологій у Піднебесній набирає обертів. Наприклад, популярні дитячі іграшки «Бакуган» випускаються в Китаї під егідою канадсько-американської компанії Spin Master і японської Sega Corporation. Звісно, компанії суворо дотримуються технології виробництва, контролюють матеріали, що використовуються, і відповідність іграшок санітарним нормам. Але недобросовісні китайські виробники примудряються паралельно масово випускати підроблені іграшки, зовні схожі на справжні. Подібні міні-заводи працюють нелегально, тому що їх можуть притягти до відповідальності за порушення ліцензійних правил. А оскільки вони все одно перебувають поза законом, то, очевидно, немає сенсу дотримуватися й інших правил, у тому числі санітарних норм вмісту в них шкідливих речовин.

Компанії, що виробляють іграшки легально, звісно, намагаються захистити себе і своїх клієнтів від недобросовісних конкурентів, а безпосередніх споживачів — дітей — від ризику бути отруєними.

Зазвичай великі компанії, що випускають товари для дітей, мають свій Інтернет-сайт, де можна знайти інформацію, яка допоможе відрізнити справжню іграшку від підробленої: це й список магазинів, що торгують ліцензійним товаром, і характерні ознаки «правильної» іграшки, і навіть фотогалереї із зображеннями підробленої продукції.

 Тобто напис «Зроблено в Китаї» сам по собі не має лякати покупця, слід лише уважно придивитися, що саме купуєте — ліцензійну іграшку від фірми з добропорядною репутацією чи «безпородну» підробку з невідомими властивостями.

Іграшки-отруйники

«Безпородні» іграшки з невідомими властивостями, потрапляючи до лабораторії фахівців, іноді надзвичайно їх дивують. Букет небезпечних властивостей у деяких випадках робить ці вироби, скоріше, зброєю, аніж іграшкою.

На жаль, фальсифіковані іграшки виділяють цілу низку шкідливих речовин, що становлять загрозу не лише здоров'ю, а й життю дитини.

Формальдегід викликає алергію, подразнення слизової оболонки ока та дихальних шляхів. Всесвітня організація охорони здоров'я акцентує на тому, що саме ця речовина може стати причиною розвитку ракових пухлин.

Фенол, який виділяють підроблені іграшки, стає причиною запаморочення, головного болю, задишки. Проникаючи всередину організму через шкіру, він вражає нервову систему, а при тривалому впливі викликає параліч мускулатури, що призводить до зупинки серця й дихання.

Дибутилфталат викликає порушення роботи центральної нервової системи та порушення нюху.

Толуол, який також можуть виділяти неякісні іграшки, призводить до виникнення роздратованості, сонливості, втоми дітей. При тривалому впливі у корі головного мозку розвиваються атрофічні процеси.

Випари ксилолу подразнюють слизову оболонку очей, викликають дерматити та ураження кровотворних органів.

Вдихання парів метилового спирту призводить до часткової або повної сліпоти.

Свинець, який міститься у фарбах, що використовуються при виготовленні підроблених іграшок, викликає порушення поведінки і зниження інтелектуального рівня.

Лабораторії — на варті, але сили не рівні

Висновки лабораторії товарних експертиз при регіональних торгово-промислових палатах, численних незалежних лабораторій споживчих експертиз, громадських організацій (Науково-дослідний інститут незалежних споживчих експертиз «Тест», «Інститут споживчих експертиз» тощо) і, нарешті, державного підприємства «Укрметртестстандарт» дають змогу споживачам розібратися, створюючи солідний ступінь захисту від неякісних іграшок. Але це тільки на перший погляд. Експерти (у міру фінансування) працюють, не покладаючи рук, але, на жаль, усі виявлені скандальні порушення не можуть зупинити величезний потік небезпечних іграшок-убивць, які, наче невидимки, контрабандним шляхом ввозяться до нашої країни. Потрапляючи на оптові ринки міст Одеси, Чернівців, Хмельницького, Харкова, дешевий товар швидко розходиться по торговельних точках усієї країни, тому що споживачі з невисокою купівельною спроможністю, намагаючись зекономити, готові купувати недорогі, хоч і не дуже якісні іграшки. На жаль, іноді всі заощаджені гроші (або навіть взагалі всі), витрачаються потім на лікування дітей, що «догралися».

Як правильно вибирати іграшки

Дитячі іграшки, що легально потрапили на ринок України, повинні мати Сертифікат відповідності та Гігієнічний сертифікат (Санітарно-епідеміологічний висновок). У продавця мають бути ксерокопії таких документів з печаткою офіційного представника виробника іграшок. До речі, документи можуть бути підробленими, тому якщо виникли сумніви в безпеці іграшок, які ви купуєте, слід звернутися до представника або імпортера товару напряму.

Вибрати безпечну іграшку для дитини допоможе не лише Сертифікат відповідності, а й здоровий глузд батьків. Просто слід з відповідальністю поставитися до покупки і не купувати казна-що, «аби лише дитя не плакало». Правила вибору іграшок прості.

Іграшки мають відповідати таким нормам:

  • не повинні мати гострих країв і деталей, що швидко рухаються, якими може травмуватися дитина;
  • бути без запаху, навіть слабкого, а тим більше неприємного хімічного;
  • бути міцними, у разі якщо зламаються, не мати гострих осколків і не розсипатися на дрібні деталі (особливо це стосується брязкалець);
  • музичні іграшки повинні мати силу звуку в розумних межах — надто голосні і такі, що оглушають, можуть призвести до розладу слуху;
  • фарба не повинна линяти, відшаровуватися з поверхні при згинанні, тріскатися;
  • очі, ніс та інші деталі м'яких іграшок мають бути пришиті, а не приклеєні.

Недоброякісні іграшки стали проблемою і в цілком благополучних країнах Європи, хоч і не в таких масштабах, як в Україні. Наприклад, у Німеччині 75% іграшок — теж родом з Китаю, але тільки п'ята частина з них не одержує схвалення фахівців при перевірці в лабораторії.

Ольга ШВЕЦЬ:

«Якось мій син Сашко і його друг Максим грали в козаків-розбійників. У Максима була пластмасова шабля, а Сашко відбивав атаки пістолетом, який стріляв маленькими пластмасовими кульками і на той момент не був заряджений. Чоловік привчив хлопчика, що пістолет обов'язково потрібно розряджати, а заряджати тільки тоді, коли стріляють по паперових мішенях. Так було й того разуСашко витяг з пістолета магазин з «кулями», але не врахував, що в стволі залишилася одна кулька. Після закінчення бою Сашко випадково вистрілив, і за всіма законами жанру єдина кулька, що залишилася, влучила Максиму прямо в око. Мама друга вирішила негайно відвезти дитину до лікарні й попросила мене доглянути за її молодшою дочкою Марусею. Не минуло й десяти хвилин, як дівчинка знайшла ці жовті кульки й, подумавши, що це вітаміни, кілька штук з'їла, а одна застрягла в горлі. Я була в цілковитій паніці: одну дитину щойно відвезли до лікарні з травмою ока, а другауже хрипить і синіє! Від переляку вдарила Марусю долонею по спині, кулька й вилетіла! Дівчинкаридає, яразом з нею. Кульки й пістолет летять у відро для сміття...»

Володимир ВАСЮТА:

«У нас із дружиною дітей поки що немає, і на базарі серед дитячих іграшок я опинився випадково, розшукуючи ряди... із сантехнікою. На вітрині з м'якими іграшками помітив огидного сірого зайця з червоними очима і одразу вирішивтреба купувати. Річ у тім, що у нас є молодий пес породи бультер'єр, який зовсім не відповідає стандартам породивін не злий. От я і подумав, що таким зайцем я його обов'язково розлючу.

Удома Гарік (так звуть собаку) категорично відмовився підходити до страшної іграшки, а якщо її кидали ближче, то тікав і скавулів. І лише на другий день я, загнавши зайцем собаку в куток, змусив її напасти. Нарешті наш Гарік поборов свою доброту! Я був задоволений. Він розірвав зайця вщент, усередині виявилися явні відходи виробництваобрізки тканин, сплутані нитки, поліетиленовий пакет з десятком бракованих очей, шматки пластмаси. Заєць усередині був такий же страшний, як і зовні. Якщо доведеться купувати дітям іграшки, то робитиму це тільки в магазині і запитаю сертифікат»

Хіт-парад небезпечних іграшок

Американський журнал Radar склав рейтинг найнебезпечніших іграшок. Перше місце посіли дротики Jarts, гра з якими коштувала життя чотирьом дітям, а 6700 дітей було травмовано.

На другому місці — «Лабораторія атомної енергії», яку продавала компанія Альфреда Гілберта. Вона випускала набори для юних біологів, хіміків, а пізніше взялася і за юних фізиків-ядерників. До набору входили зразки урану-238, який виробники вважали нешкідливим. У результаті — променева хвороба у багатьох дітей.

Третє місце рейтингу — гамаки з тонкої синтетичної нитки, що випускалися компанією EZ Sale. На щастя, всіх дітей, що заплуталися в них, і підлітків вдалося врятувати від задихання.

Лялька з набору «Дитяча капустяна грядка», яка вміла жувати спеціальну пластмасову їжу, мала занадто потужні щелепи і не мала жодних систем безпеки, травмувала пальці 35 цікавим і необережним дітям — четверте місце.

П'яте місце посіла лялька «Небесна танцівниця». Іграшку на підставці обертав такий потужний електромотор, що своїми крильцями лялька заподіяла чимало травм дітям, які необережно наближалися до неї.


Дмитро ЗАБАШТАНСЬКИЙ