Статті

Тюльпани не винні

Історія цієї фінансової афери починалася незвичайно, адже це був час великих географічних відкриттів, і всі історії тоді починалися й закінчувалися дивовижним чином.

Після закінчення Вісімдесятилітньої війни Нідерланди стали головним торговельним центром Європи. Флот Нідерландів привозив незвичайні товари з Індії, Індонезії, колоній у Північній та Південній Америці, Південній Африці й на островах у Карибському морі. У той час до портів прибувало стільки незвичайних вантажів, що спершу не звернули уваги на гарну квітку — тюльпан. Тоді ніхто навіть припустити не міг, яку роль зіграють тюльпани в історії цієї країни.


Подорож з Туреччини до Нідерландів

Подорож тюльпанів з Туреччини до Нідерландів розпочалася завдяки австрійському послу при дворі султана. Ож'є де Бусбек привіз цибулини тюльпанів до м. Відня, і французький ботанік Шарль де Леклюз, який служив тоді при дворі імператора Фердинанда I,  прикопав їх на грядках імператорського саду. Ботанік знайшов з тюльпанами «спільну мову» — квіти прижилися, і Леклюз, більш відомий як Карл Клузіус, вивів декілька нових сортів незвичайної краси.

Досягнення імператорського садівника було відзначено, і Карл Клузіус отримав листа з Лейденського університету, в якому повідомлялося, що університетський ботанічний сад шукає тямущого куратора, і він, як ніхто інший, підходить на цю посаду. Восени 1593 р. Клузіус приїхав до м. Лейдена, і у його дорожніх скринях, серед інших необхідних кожному ботаніку речей, були цибулини тюльпанів. Навесні в університетському ботанічному саду зацвіли перші в Нідерландах тюльпани.

Краса — на вагу золота

Квіти були схвалені місцевою знаттю та квіткарями, і тюльпани почали поширюватися у Нідерландах. Садівники виводили нові сорти з незвичайним забарвленням, колекціонери їх придбавали, і ця ідилія тривала 30 років. Поступово все більше багатих будинків прикрашали тюльпани, квітка ставала популярнішою, і, звичайно, дорожчала. У 1623 р. цибулина тюльпана рідкісного сорту могла коштувати вже 1000 флоринів (1 золотий флорин важив 3,5 г, а 1000 флоринів — це 3,5 кг золота). Поступово тюльпан перестав бути просто квіткою, він став модною статусною річчю, володіння якою було необхідно для кожного поважного багатія чи аристократа. Ціни на цибулини продовжували зростати, попит перевищував пропозицію, але торгівля тюльпанами залишалася в рамках здорового глузду ще років десять. Покупці приходили до квіткарів навесні і вибирали тюльпани в період цвітіння, а купували восени — платили (хоч і дуже дорого) реальні гульдени за реальні цибулини. Але головні пригоди тюльпана були ще попереду.

Голландські Буратіно на Полі Чудес

Ціни на тюльпани підвищувалися так стрімко, що з часом покупка цибулин стала непоганим способом прибутково вкласти гроші. Крім того що самі цибулини з кожним днем дорожчали, так ще й закопавши цибулини в землю можна було за якихось півроку подвоїти, а то й потроїти їх кількість. Поле Чудес у Країні Дурнів — тільки справжнє. І азартні голландські Буратіно не встояли. Ажіотажний попит усі разом узяті садівники Нідерландів задовольнити не змогли, тому в хід пішли аркуші паперу. У кожному порту, шинку, у будь-якому готелі країни з власниками цибулин укладали контракти. Вони продавалися й перепродувалися десятки разів, навіть не полишаючи грядок, все дорожче з кожною угодою. Всюди тільки й було розмов про нові, незвичайні і дуже дорогі сорти тюльпанів та про суми, які можна виручити від їх продажу. Переповідалися історії про людей, що казково розбагатіли на одній лише угоді, і найчастіше ці історії були щирою правдою. На картині одного з художників того часу було зображено богиню рослинного світу Флору, яка насипала на одну чашу терезів цибулини тюльпанів, а іншу заповнила коштовним камінням — рубінами, смарагдами та алмазами.

Квіти на вершині піраміди

Справжнє божевілля почалося, коли на ринок прийшли, як їх тоді називали, «продавці вітру». Вони укладали ф'ючерсні контракти — договори про постачання цибулин у майбутньому, і, не маючи реального товару, погоджувалися приймати як оплату боргові зобов'язання. Це дало змогу брати участь у загальному базарі всім — селяни й дрібні ремісники віддавали в заставу ферми й майстерні, позичали величезні суми, сподіваючись на швидке багатство.

Грошей для участі у торгах було потрібно чимало. Наприклад, за півкіло цибулин сорту Witte Kronen віддавали чотири корови та півтора кілограма золота. Лише за одну цибулину тюльпана Viceroy покупець віддав дві тонни пшениці, чотири тонни жита, чотири корови, вісім свиней, дюжину овець, дві бочки вина, чотири барила вершкового масла, чотириста кілограмів сиру, ліжко й срібний кубок. Цей докладний список наводить на думку, що селянин віддав усе, що у нього було.

У 1636 р. торгівля тюльпанами перетворилася на справжнісіньку махінацію. Згідно з теорією «економічної бульбашки» здійснювався пошук найбільшого дурня, який, придбавши цибулини за багаторазово завищеною ціною, вже не зможе їх продати.

У січні 1637 р. ринок тюльпанів досяг свого апогею — одну цибулину тюльпана сорту Semper Augustus було придбано за 4600 гульденів (16 кг золота) і карету з кіньми. 2 лютого було оголошено про призупинення торгів, і через два дні піраміда зруйнувалася.

Неспритна Фортуна

Кількість продавців перевищила кількість покупців, і відбулося обвальне падіння цін. Навіть за найдорожчі цибулини давали щонайбільше 300 флоринів. За один день тисячі голландських родин були розорені. Перестала існувати значна частина економіки країни.

Хоча тисячі збанкрутілих змушені були жити в бідності, з величезними боргами, ніхто в суспільстві особливої жалості до спекулянтів-невдах не відчував. Ще до краху афери з тюльпанами у Нідерландах було багато ворогів такої торгівлі, які попереджали про небезпеку «торгівлі повітрям». Вони навіть організовувалися у групи, які руйнували теплиці з тюльпанами. Тепер, коли найгірші прогнози збулися, вони висміювали спекулянтів — з'явилася безліч памфлетів і картин, які зображували невдах шанувальниками грецької богині Флори, яким богиня удачі Фортуна за жадібність відплатила по заслугах.

Запас міцності

Незважаючи на масштаби кризи економіка Нідерландів вистояла без особливих проблем. Торгівля тюльпанами була важливою частиною ринку, але як і раніше стабільний дохід приносила торгівля спеціями, тютюном, кавою, і, як не дивно, рабами. Головні работоргівці перебували в Америці, адже там було багато чорних рабів. Але багато з них залишили Африку саме з волі голландських работоргівців і прибули до Америки на голландських кораблях. З розвитком голландських торговельних компаній торгівля рабами досягла свого розквіту, і крах на біржі тюльпанів пережили безболісно.

Тюльпани сьогодні

Популярний серед туристів і місцевих жителів парк Кейкенхоф сьогодні може похвастати цілими полями тюльпанів — дивовижних квітів і форм. Парк щорічно відвідують мільйони людей.

А в м. Амстердамі на березі каналу Сингел розташовано знаменитий квітковий ринок Блеменмаркт, де кожен бажаючий може придбати будь-які квіти, насіння, горщики — вибір величезний. І все це за розумними, а не спекулятивними, як колись, цінами.


Дмитро ЗАБАШТАНСЬКИЙ