Статті

Мудрець, фахівець, ентузіаст

У травні минув рік відтоді, як пішов з життя Анатолій Колос, перший керівник митної служби України, з іменем якого пов’язаний цілий пласт надзвичайно відповідальної державної роботи — забезпечення економічної безпеки країни, становлення і розвиток митних кордонів нашої держави. Колеги та колишні підлеглі Анатолія Колоса й досі дотримуються практичних настанов і житейської мудрості, якої навчала їх ця чудова людина та справжній професіонал.


Свій професійний шлях Анатолій Колос розпочинав на посаді інспектора Ізмаїльської митниці. Згодом очолював колективи Вадул-Сіретської, Айратамської митниць. З початком військових дій в Афганістані Анатолія Колоса призначили начальником прикордонної Термезької митниці. Це була вкрай відповідальна робота державної ваги. Адже через Термезьку митницю в Афганістан йшло не лише військове спорядження, а й тисячі тонн народногосподарських вантажів, продовольства, сировини. До того ж ця дільниця кордону мала свою непросту специфіку — її активно використовувала наркомафія для нелегального транспортування наркотиків до СРСР й далі у Західну Європу. Саме тоді під керівництвом Анатолія Колоса було проведено низку масштабних операцій з вилучення великих партій наркотиків, за що його було відзначено високими радянськими та афганськими нагородами. У 1989 р. в умовах поступового переходу країни до ринкової економіки Анатолія Колоса призначили начальником однієї з перших у СРСР митниць — Львівської регіональної, яку він очолював понад чотири роки і багато зробив для розвитку цієї провідної митної установи, становлення її фахових кадрів, модернізації, технічного обладнання інших митних установ регіону.

У березні 1993 р. в часи соціально-економічної кризи Верховною Радою України Анатолія Колоса призначено головою Державного митного комітету України. Очоливши митну службу держави, Колос запропонував парламентові та уряду програму розвитку служби, що передбачала стимулювання національної економіки, захист споживчого ринку, валютне регулювання, активну боротьбу з контрабандою та митними правопорушеннями. Анатолій Колос доклав чималих зусиль для розбудови митного кордону України, організації нових митниць, формування високопрофесійного кадрового корпусу фахівців митної справи. Водночас він вів непримиренну боротьбу з будь-якими порушеннями законності та правопорядку, зловживаннями, корупцією, вимагав випробовувати кожного митника на чесність, порядність і професіоналізм. Ще у 1993 р. домагався запровадження в митних органах контрактної форми трудових відносин, рішуче відстоював право митниці на здійснення оперативно-розшукової діяльності.

У 2001 р. Анатолій Колос ініціював створення і очолив Спілку ветеранів митної служби України, яка об'єднала колишніх працівників митної галузі. Щиросердий і людяний, він приділяв увагу кожному ветеранові служби, який потребував моральної підтримки, допомагав їм у скорботах і радощах, знав і пам'ятав проблеми кожного з колег і завдяки своєму палкому ентузіазму прагнув полегшити будь-які їх життєві труднощі. У колі його інтересів і задумів завжди були питання пенсійного забезпечення ветеранів, їх оздоровлення та лікування, патріотичного виховання кадрів митниць. Він постійно спілкувався з молодими працівниками, завжди готовий був допомогти у роботі та поділитися багатим фаховим і життєвим досвідом. Анатолій Колос задумав і організацію музею митної справи, який мав стати головним центром світоглядного, виховного та професійного зростання кадрів митних органів України.

Анатолій Колос своїм життям і високодостойними справами залишив по собі світлу пам'ять, а його колеги і друзі завжди прагнутимуть і в роботі, і в буденних справах залишатися такими, якими він звик і хотів їх бачити.

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42