ПДФО

Студент отримував доходи за цивільно-правовим договором

Чи має право мати студента, яка здійснювала оплату за навчання, скористатися податковою знижкою, якщо її син-студент отримував доходи за цивільно-правовим договором?


Фізична особа відповідно до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу за наслідками 2012 р. має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти як самою особою, так і членами її сім'ї першого ступеня споріднення, які не одержують заробітної плати. Згідно з пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу син є членом сім'ї першого ступеня споріднення.

Податкова знижка може застосовуватись лише до доходу, отриманого у вигляді заробітної плати, до якої належать: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні й компенсаційні виплати, що виплачуються платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму і регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю України від 10.12.71 р. (пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

При укладанні трудового договору з працівником роботодавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду.

Цивільно-правові відносини регулюються Цивільним кодексом України від 16.01.2003 р. № 435-IV та оформлюються цивільно-правовими договорами (підряду, оренди тощо). За такими договорами виплачується не заробітна плата, а дохід.

Отже, якщо син-студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договору цивільно-правового характеру, то його мати має право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання сина.