Єдиний податок

Укладання договорів відступлення прав вимоги боргу щодо відвантажених товарів

Чи має право юридична особа — платник єдиного податку укладати договори відступлення прав вимоги боргу щодо відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг)?


Відповідно до п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Згідно зі ст. 512 Цивільного кодексу кредитора у зобов’язанні може бути замінено іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що й правочин, на підставі якого виник-ло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 Цивільного кодексу).

Боржника у зобов’язанні може бути замінено іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом (ст. 520 Цивільного кодексу).

Враховуючи вищевикладене, відступлення права вимоги боргу є фактично заміною у зобов’язанні одного боржника на іншого за згодою кредитора, а не формою розрахунків.

Норми чинного законодавства не містять обмежень щодо укладання договору відступлення прав вимоги за зобов’язаннями між будь-якими суб’єктами господарювання, у тому числі юридичними особами — платниками єдиного податку.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 березня, Четвер
Час проведення: з 10:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42