Статті

Антикорупційна практика

З початку проведення операції «Держкордон-2013» збільшено надходження до бюджету на загальну суму 123,5  млн.  грн.

Статистики щодо того, скільки грошей співвітчизники витрачають на хабарі, в Інтернеті більше ніж достатньо. За різноманітними підрахунками, щодня на ці цілі йде від 3 до 10 млн. грн. Паралельно з даними, які озвучують громадські активісти, є ще один факт: у 2012 р. за рейтингом сприйняття корупції, складеним міжнародною організацією Transparency International, Україна посіла 144-те місце зі 176 країн. Ситуація ще далека від ідеальної, але й позиція нашої держави є вищою, ніж попереднього року (152-ге місце). Тенденція ж до покращення пов’язана головним чином із бажанням влади розпочати із себе — очистити лави працівників міністерств і відомств від корупціонерів.


Так, спецоперація «Держкордон-2013», яка на виконання розпорядження Міністра доходів і зборів України Олександра Клименка проводиться з 14 лютого поточного року в пунктах пропуску через державний кордон, дає змогу як посилити заходи з протидії корупції та службовим правопорушенням, так і ефективніше виявляти випадки недотримання митних правил і заниження вартості товарів під час здійснення митних процедур. Спочатку спеціальні робочі групи перевіряли правильність митного оформлення товарів у зонах діяльності Львівської, Ягодинської, Чопської та Південної митниць, а потім операцію було вирішено продовжити до кінця року і поширити по всій території України.

Транзитом до Росії

У ході перевірок було виявлено протиправну схему фіктивних транзитних переміщень, яка реалізовувалася за безпосередньої участі керівного та особового складу Луганської митниці. Протягом березня 2013 р. через зону діяльності Чернівецької обласної митниці в режимі «транзит» в Україну прослідували 14 транспортних засобів із високоліквідними товарами (одяг, взуття), які в подальшому нібито виїхали до Російської Федерації через митний пост «Красна Талівка» Луганської митниці. Зазначені переміщення мали нетиповий маршрут, а окремі транспортні засоби занадто швидко (наступного дня) поверталися з РФ на митну територію України.

За результатами звірки, проведеної спільно з митними органами РФ, встановлено, що на суміжній стороні (Міллеровська митниця) сім транспортних засобів прослідували порожніми, а решта взагалі не в’їжджали на територію Росії.

31 березня поточного року групою працівників Департаменту боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Держмитслужби України ініційовано переогляд 15-ї машини, що слідувала транзитом через митний пост «Красна Талівка» до РФ за такою самою схемою, з повним вивантаженням та зважуванням товарів, які нібито слідували на адресу російського отримувача. Виявлено невідповідність між фактичними та заявленими в документах ваговими показниками, кількістю вантажних місць тощо.

За даним фактом Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань Міндоходів України здійснюється кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого частиною третьою ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів).

Винних покарано

Як повідомили в Департаменті митної справи Міндоходів України, за результатами перевірки на дотримання законодавства посадовими особами Луганської митниці під час здійснення митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів, які переміщувалися транзитом через митну територію України в період з 30.04.2013 р. по 16.04.2013 р., прийнято низку кадрових рішень. Одному з керівників митниці припинено перебування на державній службі в митних органах, іншому оголошено догану.

Службовою перевіркою встановлено порушення законодавства України з питань державної митної справи з боку ще шести посадових осіб. Їх було звільнено з митних органів України за власними заявами до того, як було прийнято кадрові рішення за результатами перевірки.

Цілодобовий контроль

Користь від проведення спецоперації «Держкордон-2013» — очевидна. Тільки з 14.01.2013 р. по 25.04.2013 р. спільними оперативними групами було проведено близько 50 тис.  оглядів транспортних засобів, виявлено 1,3 тис. порушень митних правил на суму 14,7 млн. грн. та вилучено товарів на загальну суму 11,6 млн. грн.

Розпорядженням Міністра доходів і зборів України від 23.04.2013 р. № 26-р операцію «Держкордон-2013» продовжено до кінця поточного року та поширено по всій території України. З 26.04.2013 р. в операції задіяно близько 1000 співробітників на всіх митницях України, якими проведено близько 47,5 тис. оглядів транспортних засобів, виявлено близько 700 порушень митних правил та вилучено товарів і транспортних засобів на загальну суму 15,5 млн. грн.

Члени спільних оперативних груп беруть участь у здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, безпосередньо залучаються до митних оглядів товарів, процедур контролю митної вартості, кодів товарів тощо.

Загалом з початку проведення операції «Держкордон-2013» збільшено надходження до бюджету на загальну суму 123,5 млн. грн.