Податок на майно

Визнання недійсним договору оренди земельної ділянки в судовому порядку

За рішенням суду договір оренди земельної ділянки комунальної власності визнано недійсним. Чи може підприємство зменшити свої податкові зобов’язання з орендної плати з моменту укладання зазначеного договору за фактичний строк перебування такої земельної ділянки в оренді та повернути надміру сплачені кошти?


Договір оренди земельної ділянки є підставою для нарахування орендної плати за таку ділянку (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу).

При цьому право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному територіальному органу Міндоходів України за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу. При цьому річна сума розбивається рівними частками за місяцями (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу).

Стаття 21 Закону України від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі — Закон № 161) містить пряму норму, відповідно до якої у разі, якщо договір оренди землі визнається недійсним у судовому порядку, то отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

Отже, у разі визнання у судовому порядку недійсним договору оренди землі, строк дії якого закінчився, суб’єкт господарювання не має права зменшити податкові зобов’язання з орендної плати за фактичний строк перебування землі в оренді за таким договором.