Податок на майно

Оподаткування земель садівницького товариства

Садівницьке товариство має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою за межами населеного пункту. У державному акті зазначено загальну площу земельної ділянки та окремо — площу під багаторічними насадженнями. Як у  цьому випадку оподатковуються землі товариства?


Права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадяни та юридичні особи відповідно до ст. 116 Земельного кодексу набувають за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених Земельним кодексом.

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу документами, що посвідчують право власності або право користування землею, є Державний акт на право власності на земельну ділянку та Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.

Отже, якщо власником землі чи користувачем земельних ділянок, наданих для ведення садівництва, є садівницьке товариство і члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку, то таке товариство і буде платником земельного податку до бюджету (включаючи земельні ділянки загального користування).

Якщо фізична особа має у власності земельну ділянку, яку надано для ведення садівництва, і ця ділянка посвідчується Державним актом на право власності, то зазначена особа повинна самостійно сплачувати земельний податок, або вона має пільгу щодо земельного податку відповідно до ст. 281 Податкового кодексу.

Пунктом 286.7 ст. 286 Податкового кодексу передбачено, що юридична особа зменшує податкові зобов’язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до п. 281.1 ст. 281 цього Кодексу за земельні ділянки, що перебувають у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних ділянок такої юридичної особи.

Статтею 272 Податкового кодексу встановлено ставку земельного податку за 1 га сільськогосподарських угідь для багаторічних насаджень у розмірі 0,03% від їх нормативної грошової оцінки. Згідно зі ст. 274 Податкового кодексу ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлено у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки (крім земельних ділянок сільськогосподарських угідь, земельних ділянок лісогосподарського призначення та земельних ділянок, зазначених у ст. 276 цього Кодексу).

Пунктом 277.2 ст. 277 Податкового кодексу встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, надані садівницьким товариствам, у тому числі зайняті садовими та/або дачними будинками фізичних осіб (за межами населених пунктів), визначається у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по АР Крим або області.

Отже, садівницьке товариство на підставі даних Державного земельного кадастру має самостійно відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу обчислити суму податкового зобов’язання із земельного податку на поточний рік:

  • за сільськогосподарські землі (багаторічні насадження) —  за ставкою 0,03% від нормативної грошової оцінки цих земель;
  • за інші землі, розташовані за межами населених пунктів, — за ставкою 1% від їх нормативної грошової оцінки або за ставкою 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області - у разі якщо їх нормативної грошової оцінки не проведено.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 березня, Четвер
Час проведення: з 10:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42