Єдиний податок

Свідоцтво платника ПДВ анульовано до закінчення кварталу — як оподаткувати доходи

Як оподатковуються доходи платника єдиного податку третьої групи, який застосовує ставку єдиного податку 3% та подав заяву про анулювання свідоцтва платника ПДВ одночасно із заявою про застосування ставки єдиного податку 5%, якщо свідоцтво платника ПДВ анульовано до закінчення кварталу?


Відповідно до п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу відсоткова ставка для платників єдиного податку третьої групи встановлюється у розмірі:

  • 3% доходу — у разі сплати ПДВ згідно з цим Кодексом;
  • 5% доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

У разі анулювання реєстрації платника ПДВ у порядку, встановленому Податковим кодексом, платники єдиного податку третьої групи зобов’язані перейти на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5% або відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено анулювання реєстрації платником ПДВ (пп. 5 п. 293.8 ст. 293 цього Кодексу).

Згідно з пп. «в» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу та пп. «в» п. 5.1 Положення № 1394 реєстрація платника податку діє до дати її анулювання, яке проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати ПДВ.

Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 Положення № 1394 для анулювання реєстрації платник ПДВ подає до територіального органу Міндоходів України за місцем перебування на обліку заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 3-ПДВ. Разом із поданням такої заяви платник ПДВ зобов’язаний повернути свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ (далі — Свідоцтво) та всі його засвідчені копії. Якщо такі додатки відсутні, то територіальний орган Міндоходів України не приймає до розгляду заяву про анулювання реєстрації.

Згідно з пп. 5.3.2 п. 5.3 Положення № 1394 рішення про анулювання реєстрації за заявою платника ПДВ приймається податковим органом протягом 10 календарних днів. Дані про розгляд заяви та анулювання реєстрації платника ПДВ зазначаються у відповідній графі заяви за формою № 3-ПДВ.

Пунктом п. 5.4 Положення № 1394 зазначено, що якщо на підставі заяви суб’єкта господарювання, зареєстрованого платником ПДВ, територіальним органом Міндоходів України прийнято рішення про те, що особа з певного звітного періоду переходить на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та при цьому не буде платником ПДВ відповідно до розділу ХІV Податкового кодексу, але звітний період ще не настав, то на Свідоцтві, його корінці та всіх засвідчених копіях у лівій верхній частині робиться спеціальний запис: «Свідоцтво дійсне до <дата останнього дня звітного періоду, що передує переходу платника на сплату єдиного податку>, запис зроблено <дата>». Після закінчення терміну дії Свідоцтво з такою відміткою та його копії здаються платником єдиного податку до територіального органу Міндоходів України разом із заявою про анулювання реєстрації ПДВ (за формою № 3-ПДВ). Після цього територіальний орган Міндоходів України виключає особу з реєстру платників ПДВ останнім днем звітного періоду, що передує переходу платника податків на обрані ним умови сплати єдиного податку при застосуванні спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Відповідно до п. 294.1 ст. 294 Податкового кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьоїшостої груп є календарний квартал. Отже, зміна ставки з 3 на 5% у такого платника єдиного податку третьої групи відбудеться з нового податкового (звітного) періоду, тобто доходи такого платника до кінця податкового (звітного) періоду оподатковуватимуться за ставкою 3%.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 березня, Четвер
Час проведення: з 10:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42