Соціальне страхування

Право на отримання санаторно-курортного лікування

До редакції «Вісника» надійшов лист із запитанням: «Чи має право на отримання путівки на санаторно-курортне лікування, придбаної за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, фізична особа — підприємецьплатник єдиного податку?». Розглянемо відповідь.


Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням відповідно до Закону № 2240, мають застраховані особи.

Фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та сплати єдиного внеску відповідно до Закону про ЄСВ.

Нагадаємо, що з 01.01.2011 р. фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, крім єдиного податку, мають сплачувати єдиний внесок у сумі, що визначається ними самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Для зазначених платників мінімальний страховий внесок визначається у розмірі 34,7% від мінімальної заробітної плати.

Зазначені особи є обов’язково застрахованими на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

На загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підприємець може сплачувати єдиний внесок на добровільних засадах.

Для осіб, які беруть добровільну участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, розмір єдиного внеску становить 36,6%, а у разі добровільної участі у всіх видах соціального страхування — 38,11%.

З цією метою фізична особа — підприємець може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України та укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, у нашому випадку страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та сплачувати єдиний внесок, зазначений у цьому договорі.

Фізичні особипідприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та виконали вищезазначену умову, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги, зокрема на отримання санаторно-курортного лікування, що надаються відповідно до Закону № 2240 за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Пунктом 2 ст. 47 цього Закону визначено, що надання послуг застрахованим особам, пов’язаним із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

При видачі путівок на санаторно-курортне лікування, придбаних за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, слід керуватися вимогами Порядку № 12.

Згідно з п. 4.3 цього Порядку добровільно застрахованій особі путівка видається за місцем обліку в органі Фонду згідно з наказом директора районної, міжрайонної, міської виконавчої дирекції відділення Фонду за накладною за наявності особистої заяви, медичної довідки та документа, що засвідчує фізичну особу.