Соціальне страхування

Достроковий вихід на пенсію

Пенсія за роботу із шкідливими та важкими умовами праці

Чоловік пропрацював 4 роки за Списком № 1 та 9 років — за Списком № 2. У якому віці він матиме право на призначення пенсії за віком?


Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 призначаються за наявності у чоловіків 10 років (або не менше половини необхідного стажу — 5 років), а у жінок — 7 років 6 місяців (або не менше 3 років 9 місяців) стажу роботи із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці протягом повного робочого дня.

Згідно з п. «б» цієї статті пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначаються за наявності у чоловіків 12 років 6 місяців (або не менше половини необхідного стажу — 6 років і 3 місяці), а у жінок — 10 років (або не менше 5 років) стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці протягом повного робочого дня.

Статтею 56 Закону про пенсійне забезпечення передбачено, що при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13, 14 та пенсій за вислугу років згідно зі ст. 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Робота за Списком № 1 є більш пільговою, тому 4 роки роботи за цим Списком зараховуватимуться до пільгового стажу за Списком № 2. Пільговий стаж за Списком № 2 становитиме 13 років, а відтак чоловік матиме право на пенсію згідно з п. «б» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення при досягненні 55-річного віку. Однак пільговий стаж має бути підтверджений уточнюючою довідкою підприємства, а за період роботи після 21.08.92 р. — наказом про результати атестації робочого місця.

Зарахування військової служби до пільгового стажу

До армії чоловік працював трактористом 9 місяців. З цієї роботи пішов в армію (строкова служба 2 роки). Після служби майже 19 років працював трактористом. Чи буде зараховано військову службу до стажу роботи трактористом?


Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років — на зазначеній роботі.

При зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає до органів Пенсійного фонду України довідку про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення (про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції).

Законом № 2636 передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Отже, у разі якщо довідкою сільгосппідприємства підтверджуватиметься пільговий стаж чоловіка (до армії), то період строкової військової служби зараховуватиметься до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії тракториста.

Пенсія учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

У 1986 р. чоловік брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 7 днів. Крім того, пропрацював трактористом 21 рік. У якому віці він матиме право на пенсію?


Трактористи-машиністи мають право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до норм, визначених у п. «в» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення. Крім того, довідкою про стаж, яку адміністрація чи правління господарства має подати до органів Пенсійного фонду України при зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах, має бути підтверджено безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Статтею 55 Закону № 796 перед-бачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.86 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.86 р. по 31.12.86 р. —
не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.

За умови надання необхідних документів право на призначення пенсії чоловік матиме при досягненні 50-річного віку (як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).

Підтвердження пільгового стажу роботи лікаря-рентгенолога

Жінка працювала 5 років у лікарні лікарем-рентгенологом (Список № 1). У віці 47 років її звільнено з роботи за скороченням чисельності штату. Чи має вона право на призначення пенсії у зв’язку зі скороченням та беручи до уваги те, що вона працювала в шкідливих умовах?


Згідно зі ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за Списком № 1 і за результатами атестації робочих місць: чоловіки — після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років — на зазначених роботах; жінки — після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців — на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 12 цього Закону (60 та 55 років), на 1 рік за кожний повний рік такої роботи — чоловікам і на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи — жінкам.

За умови підтвердження пільгового стажу роботи за Списком № 1 протягом 5 років жінка матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 48 років 4 місяці.

Пенсія у зв’язку зі звільненням з роботи за скороченням чисельності штату на підприємстві достроково призначається у разі, якщо на момент такого звільнення особи залишалося не більше як півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування (у наведеному випадку це — 58 років
і 6 місяців).

Довідка про зайнятість дає право на призначення пільгової пенсії

Чоловіку 48 років. З 1986 р. по 1990 р. включно 5 років працював санітаром у психлікарні. В якому віці він матиме право на призначення пенсії за віком?


Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за Списком № 2 і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Чоловікам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік — за кожний 2 роки 6 місяців такої роботи.

При визначенні права не пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. У період роботи чоловіка чинним був Список № 2, затверджений постановою № 1173, яким було передбачено молодших медичних працівників, які працюють у психіатричних і психоневрологічних закладах та які безпосередньо обслуговують психічно хворих осіб.

Згідно зі ст. 60 Закону про пенсійне забезпечення робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

За умови надання підприємством пільгової довідки про зай-нятість чоловіка у зазначений період роботи протягом повного робочого дня обслуговуванням психічно хворих осіб його пільговий стаж за Списком № 2 становитиме 10 років, що дасть йому право на призначення пенсії при досягненні 56-річного віку (за кожні 2 роки 6 місяців пенсійний вік буде знижено на 1 рік, усьогона 4 роки).

«Гарячі лінії»

Дата: 19 вересня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42